wtorek, 27 kwiecień 2010 16:50

Nieustająca rewolucja

Napisał

W styczniowym numerze "Opcji na Prawo" (artykuł "Impotencja kulturowa") opisałem ostatnie wydarzenia z życia "judeochrześcijańskiego". Wspomniałem o wymianie uprzejmości między stroną żydowską a JŚw. Benedyktem XVI i zastanawiających słowach przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów – Ronalda S. Laudera, który zaapelował: o jednoznaczne potępienie narastającego klimatu rasizmu i antysemityzmu... Nie spodziewałem się jednak, że wyznawcy judaizmu w owym potępianiu posuną się do próby likwidacji katolickich wartości...

Wiara czy kompromis?

Kilka dni temu włoska prasa rozpisała się na temat fali krytyki, jaka spłynęła na JŚw. Benedykta XVI ze strony włoskich rabinów, którzy nie są usatysfakcjonowani zmianą, jaką Papież zaprowadził w Mszale trydenckim. Strona żydowska czuje się dotknięta m.in. zachowaniem imienia Jezusa Chrystusa!

Mogłoby się wydawać, że Kościół po II Soborze Watykańskim nie może stać się obiektem ataków wyznawców judaizmu. Tym bardziej po długim pontyfikacie Jana Pawła II, który upłynął pod znakiem rzekomego pojednania ze ?starszymi braćmi w wierze?. Jak się jednak okazuje przeszkodą na drodze consensusu jest sam katolicyzm.

Kontrrewolucja?

JŚw. Benedykt XVI, przez wielu uważany za papieża kontrrewolucji, postanowił wykonać w kierunku żydów gest łagodzący ich obawy co do ?uwolnienia? Mszy trydenckiej i dlatego polecił zmienić tekst modlitwy na Wielki Piątek, znajdującej się w ?przywróconym? niedawno Mszale. Z tekstu usunięto, uważane przez żydów za obraźliwe, słowa ?zaślepiony lud? oraz fragment dotyczący ?wybawienia z ciemności?. Teraz modlitwa brzmi następująco: Módlmy się także za żydów. Aby Bóg i Pan nasz oświecił ich serca, by uznali w Jezusie Chrystusie zbawiciela wszystkich ludzi. (...) Wszechmogący wieczny Boże, który chcesz, żeby wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy, spraw łaskawie, aby z wejściem wszystkich narodów do Twego Kościoła, cały Izrael został zbawiony. Jak widać, również sama modlitwa zmieniła swój charakter ? nie jest już bowiem modlitwą o ?nawrócenie żydów?, tylko modlitwą ?za żydów?.

(...)

Wyświetlony 3521 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.