Wydrukuj tę stronę
czwartek, 29 kwiecień 2010 18:46

Od redakcji

Napisane przez

Żyjemy w czasach bezprecedensowego boomu technologicznego. Głównie elektronika, ale oczywiście nie tylko, stwarza możliwości wykraczające "jak się wydaje" daleko poza rzeczywiste potrzeby.

Podaż jednak kreuje, oczywiście, wciąż nowe ?potrzeby? i podpowiada nieznane wcześniej zastosowania. Gdy dawniej do wprowadzenia na rynek i wypromowania nowego sprzętu trzeba było nawet zmiany pokolenia, obecnie za przestrzałe uchodzą sprawne i funkcjonalne urządzenia sprzed roku! Mimowolnie wszyscy (choć część z nas z demonstracyjnym oporem) ulegamy presji nowości.  

 

Świat materialny ulega więc coraz szybszym zmianom, teoretycznie czyniąc nasze środowisko dostępniejsze, a życie łatwiejsze, tańsze. Czy staje się ono jednak wartościowsze, lepsze? A my czy stajemy się mądrzejsi? Szczęśliwsi? Na pewno mamy wszystkiego więcej. Gdy szukamy wiedzy, i ją mamy w zasięgu ręki wręcz w nadmiarze. Nieodmiennie jednak dostrzegamy rosnący rozziew między rewelacyjnymi możliwościami technicznymi a miałkością intelektualną, ideową, duchową współczesnej cywilizacji. Wyposażeni w nowoczesne gadżety, zabiegani wokół spraw w istocie bez znaczenia, tracimy z oczu perspektywę, umyka nam coraz bardziej horyzont i znacznie mniej od minionych pokoleń zdajemy sobie sprawę z tego, co naprawdę ważne. Ba, rezygnujemy coraz częściej ze stawiania pytań, przyjmując bezrefleksyjnie gotowe odpowiedzi, ale i odrzucając te naturalne, przemyślane i przetestowane przez naszych ?ograniczonych? (bo nie tak technicznie sprawnych!) poprzedników.
?Opcja na Prawo? proponuje w kolejnych numerach spojrzenie z dystansu na naszą rzeczywistość, prezentuje idee i podważa przesądy (zwłaszcza te ?nowoczesne?). Ideowej wieży Babel naszych czasów przeciwstawiamy mur tradycji, ciągłości kulturowej. Tragikomicznym próbom redefinicji ludzkiego bytu na Ziemi ? poczucie trwałości i uczestnictwa w chrześcijańskiej wspólnocie. Nie odżegnujemy się od świata i jego osiągnięć, pokazujemy jednak, że można mu nadawać ludzki wymiar i nie zrywać z całą przeszłością naszej cywilizacji, jej ?językiem? i rozumieniem jednostkowego losu każdego z nas. Temu przede wszystkim chce służyć nasze pismo.
 
Redakcja
Wyświetlony 5427 razy

Najnowsze od

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.