piątek, 20 sierpień 2010 12:33

Szczepionki a aborcja

Napisała

14-tygodniowy płód chłopczyka usunięty z powodów psychiatrycznych w Wielkiej Brytanii, dziecko 27-letniej kobiety, posłużył w latach 60. do wytworzenia szczepionek, które nadal są na rynku. Nie jest to odosobniony przypadek używania ludzkich tkanek, pochodzących z aborcji, do celów farmakologicznych, w tym wypadku ograniczający się tylko do produkcji szczepionek.

 

Płód dziewczynki, usunięty ? jak podaje watykański dokument Moral Reflections on Vaccines Prepared From Stem Cells Derived From Aborted Human Fetuses ? ponieważ rodzina czuła, że ma za dużo dzieci, został użyty do wytworzenia historycznej szczepionki przeciwko różyczce.

 

Typ choroby Nazwa handlowa Producent
różyczka Meruvax
Rudivax
Ervevax (RA27/3)
Merck, USA
Sanofi Pasteur, Francja
GlaxoSmithKline, Belgia
różyczka i świnka Biavax Merck, USA
odra, świnka i różyczka MMRII
R.O.R, Trimovax
Priorix
Merck, USA
Sanofi Pasteur, Francja
GlaxoSmithKline, Belgia
zapalenie wątroby typu A VAQTA
HAVRIX
Merck, USA
GlaxoSmithKline, Belgia
ospa wietrzna Varivax Merck, USA
polio Poliovax Aventis-Pasteur, Francja
wścieklizna Imovax Aventis-Pasteur, Francja
ospa AC AM 1000 próbna
wirus ebola Crucell N. V Holandia, próbna
HIV ? Merck, USA
grypa Medlmmune Francja, próbna
japońskie zapalenie mózgu Crucell, N.V i Rhein Biotech N.V próbna

Dylemat etyczny
Użycie wyżej wymienionych szczepionek powoduje wyrzuty sumienia u osób, które uważają aborcję za morderstwo popełniane na niewinnej i bezbronnej istocie. Z tego powodu niektórzy katolicy w USA odmawiają szczepienia własnych dzieci, czym narażają się czasem na konsekwencje prawne ze strony zaskarżających ich szkół czy przedszkoli realizujących rządowe nakazy szczepienne.
W imieniu katolików z USA p. Debra Vinnege z organizacji Children of God for Life zwróciła się z pisemną prośbą o stanowisko Watykanu w tej sprawie. W odpowiedzi biskup Elio Sgreccia, po zbadaniu kwestii przez grupę ekspertów, odpowiedział, że użycie tych szczepionek przez katolików może być uzasadnione w szczególnych przypadkach, gdy nie ma innych, wyprodukowanych bez użycia tkanek pochodzących z aborcji. Biskup zaznaczył zarazem, że te, wyprodukowane przy użyciu tkanek odzwierzęcych, mogą powodować poważne reakcje alergiczne u dzieci. Dokument watykański zawiera część informacji na temat alternatywnych szczepionek dostępnych w USA, Japonii i Europie. Podaje, że na dzień dzisiejszy w Stanach Zjednoczonych nie ma alternatyw do szczepionek produkowanych przez Merck, a inne nie mają atestów rządowej agendy przyznającej licencje na leki. Dokument stwierdza także, że do obowiązków katolickiego rodzica należy jednak poszukiwanie alternatywnych szczepionek, np. na zapalenie wątroby typu A istnieje szczepionka o nazwie Ainmugen (Research Institute Kaketsuken), na różyczkę ? Takahashi (TO-336), Matuba, czy Matura. W przypadku ospy wietrznej nie mamy alternatywy, chociaż warto wiedzieć, że szczepienie to nie znajduje się (na razie) na liście szczepień obowiązujących w Polsce (podobnie zresztą jak na zapalenie wątroby typu A).
Warto w tym kontekście zmobilizować rodziców w Polsce do aktywnego zaangażowania w kwestię szczepień, zwracania się z zapytaniem do lekarzy, jakie szczepionki są dostępne na rynku, oczywiście oprócz tych "darmowych" oferowanych w państwowych przychodniach, i do rozsądnego podejmowania decyzji.
W swoim liście do p. Vinnege biskup Sgreccia przypomina także o moralnym obowiązku katolików polegającym na sprzeciwianiu się tym szczepionkom i wywierania nacisku na wszelkie sposoby, na piśmie, poprzez różne stowarzyszenia, mass media, etc., aby alternatywne szczepionki powstały.

Dylemat medyczny
W dokumencie tym nie zwrócono uwagi na fakt, że choroby, które kiedyś dziesiątkowały populację (w tym często małe dzieci), obecnie są leczone z dużo większym powodzeniem. Pozwala to na podawanie w wątpliwość absolutną konieczność podawania niektórych szczepień, także w kontekście pojawiania się coraz to nowych szczepień, z czasem wprowadzanych na listę obowiązkowych, i nawrotów chorób (tym samym powrotu szczepień, z których kiedyś już zrezygnowano). Ile szczepień może znieść organizm ludzki, a zwłaszcza małego dziecka, któremu serwuje się pierwsze dwie szczepionki w pierwszej dobie życia, bez uszczerbku własnego systemu immunologicznego? W dokumencie watykańskim również nie poruszono sprawy skutków ubocznych powodowanych przez szczepienia, a także ich skuteczności na dłuższą metę. Monitorowanie anglojęzycznej prasy pod względem informacji o szczepionkach pokazuje, jak wielu rzeczy o nich nie wiedzą nie tylko rodzice małych dzieci, ale, co gorsza, również naukowcy i lekarze.
Gazeta "Star Tribune" z 4 października 2005 r. donosi nam o zagadce związanej z pojawieniem się w Minnesocie pierwszego przypadku polio u niemowlęcia, podczas gdy wszystkie obecne przypadki tej choroby w USA pochodzą od szczepień doustnych zawierających żywy wirus ? średnio osiem przypadków rocznie (szczepionka ta jest stosowana w Polsce, wycofana w USA w 2000 r.). Ostatni przypadek naturalnego polio wystąpił w USA w 1979 r. Powinniśmy wiedzieć, że polio można się zarazić od dziecka na krótko po przyjęciu przez nie szczepionki, na przykład w trakcie zmieniania pieluszki (przez kontakt z kałem). W tym kontekście można zrozumieć informację z internetowego tygodnika www.eurosurveillance.org, który doniósł o zmutowanym wirusie polio, pochodzącym prawdopodobnie ze szczepień, w ściekach w kilku miejscach na Słowacji (kwiecień 2003). W sierpniu 2004 informował nas za to o przypadkach krztuśca w przedszkolu w Ljubljanie u małych dzieci, zaszczepionych uprzednio trzema dawkami szczepionki.
(?)
Natalia Dueholm
 

 

 
Z płodów tych pobierano tkankę płuc, aby na niej wyhodować żywego wirusa. Obecnie wiele firm na całym świecie korzysta z tak przygotowanego wirusa do produkcji swoich szczepionek. Są one także w zdecydowanej większości dostępne w Polsce.
Oto lista szczepionek wytworzonych przy udziale tkanek ludzkich pobranych z zabitych płodów:
Wyświetlony 7619 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.