niedziela, 29 sierpień 2010 10:50

Krótki kurs antymanipulacji

Napisane przez

W "Opcji na Prawo" nr 3/2005 (z marca) ukazał się artykuł Antymanipulator Polityczny. Podręczny zestaw dla każdego, którego autorami byli Wojciech i Marek Wareccy. Obecnie autorzy przedstawili całość sprawy. Ukazała się bowiem ich książka zatytułowana Słowo o manipulacji, czyli krotki podręcznik samoobrony. Przed manipulacją oczywiście.

Obaj panowie są absolwentami Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, a wyniesioną z uczelni wiedzę postanowili zastosować w praktyce, pomagając ludziom. Bowiem od 1989 r. prowadzą szkolenia i treningi, od efektywnego radzenia sobie ze stresem począwszy, na sposobach rozpoznawania manipulacji i przeciwstawiania się im skończywszy. Wyszli bowiem z założenia, co podkreślają w książce, że wszyscy bywamy manipulowani (przez innych) i sami manipulujemy (innych). Nawet w drobiazgach. Ot, chociażby w towarzystwie, kiedy chcemy przedstawić się otoczeniu od lepszej, w naszym mniemaniu strony. I podobnie w ten sam sposób bywamy manipulowani.
Lecz ten przykład to drobiazg. Gorzej, gdy sprawa dotyczy rzeczy ważniejszych. Tak w życiu codziennym, jak i w biznesie. Manipulatorzy mianowicie starają się ukierunkować nasze myśli tak, byśmy uwierzyli, że to co robimy ? robimy z własnej i nieprzymuszonej woli. A dlaczego ludzie manipulują innymi? Ano z chęci postawienia na swoim, dla wygrania jakiejś sprawy, ale także z lęku przed innymi i ujawnieniem swoich słabych stron, z niechęci do rozwiązywania trudnych spraw, w pragnieniu akceptacji bez ponoszenia kosztów, z braku umiejętności negocjacyjnych, z obaw przed eksperymentowaniem z nowymi rozwiązaniami, i dla setki innych jeszcze powodów.
Książka jest przeto przydatna nie tylko biznesmenom, handlowcom i negocjatorom, ale także osobom nie mającym doświadczenia w zawieraniu transakcji, a w ogóle każdemu, bo z zagadnieniem spotykamy się nie tylko, na przykład, przy zakupie domu, samochodu, zawieraniu jakiejkolwiek umowy, ale i przy ustalaniu planów wakacyjnych.
Już tylko dla tych powodów warto ją nie tylko przeczytać, ale mieć pod ręką. Lecz przeczytać to mało. Oto jej nadtytuł głosi Szkoła treningu personalnego ? oprócz bowiem treści, nazwijmy je, teoretycznych, zawiera zestaw ćwiczeń i testów, by można było samemu sprawdzić własne umiejętności (nabyte także w trakcie jej lektury) w rozpoznawaniu metod manipulacji jak i metod radzenia sobie z nią. Bardzo pożyteczna rzecz, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Wprawdzie manipulacja istniała od zarania ludzkości, ale coraz gęściej nas oplątuje w dzisiejszych czasach. Więc jak na dzisiejsze czasy przystało, uzupełnieniem książkowego tekstu pisanego jest dołączona do niego płyta CD. Warto więc tę broń wstawić do naszego domowego arsenału.

Wojciech Warecki, Marek Warecki, Słowo o manipulacji, czyli krótki podręcznik samoobrony, Wyd. Poltext, Warszawa 2005.


Marek Arpad Kowalski

Wyświetlony 3959 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.