wtorek, 31 sierpień 2010 20:56

Historia poznania

Napisane przez

Najprościej i najbardziej (przepraszam) prymitywnie, filozofia to dociekania dla poznania na-tury rzeczy, zarazem dla poznania prawdy. Podczas gdy my, zwykli ludzie, pewne rzeczy wypowiadamy lub wypisujemy kierując się wiedzą potoczną ("bo tak jest"), filozofowie nie dają nam spokoju, nieustannie pytając: "dlaczego"? Zaczęli czynić to już starożytni Grecy i tak to trwa do dziś.

Jak to przebiegało przez wieki, opowiada Frederick Copleston w swojej Historii filozofii, dziele monumentalnym, wydawanym obecnie przez Instytut Wydawniczy Pax. (jest to drugie w Polsce wydanie tej pracy). Ambicją edytora jest to, by dzieło owe znalazło się w bibliotece każdego wykształconego człowieka. Trochę to wygórowane zamierzenie ze względu także na nakład i cenę, ale ? powodzenia! Zwłaszcza, że filozofia to fundament wszelkich nauk, szczególnie humanistycznych. Ona to bowiem określa metodologię i sposób ujęcia wszelkich prac w tych dyscyplinach.
Frederick Copleston (1907-1994) był profesorem filozofii na Uniwersytecie w Oxfordzie, dziekanem Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Londyńskim i wykładał też metafizykę na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W tym jego dziele idziemy za autorem, który prowadzi nas szlakiem ludzkiego rozumu szukającego ciągle odpowiedzi na pytania stawiane przez codzienność, lecz codzienność ujmowaną nie w kategoriach doraźnych, praktycznych korzyści, lecz poprzez prawdę o nas samych, otaczających nas rzeczach, pojęciach i świecie.
Autor pisze barwnie, językiem zrozumiałym dla każdego, nie ukrywa swojego stosunku do prezentowanych poglądów i rozwiązań. Wynika to z jego chrześcijańskich poglądów, acz obce sobie przedstawia w obiektywnym świetle. Dodajmy i to, że dzieło Coplestona jest najobszerniejsze spośród wszystkich zajmujących się historią filozofii; pełniej też niż inne ukazuje obecność i rolę myśli chrześcijańskiej w dziejach myśli ludzkiej.

(?)


Frederick Copleston, Historia filozofii, Instytut Wydawniczy Pax, t. I Grecja i Rzym, t. II Od Augustyna do Szkota, t. III Od Ockhama do Suareza, Warszawa 2004, t. IV Od Kartezjusza do Leibnitza, Warszawa 2005.

 

Marek Arpad Kowalski
Wyświetlony 4467 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.