wtorek, 31 sierpień 2010 21:42

Dobra nowina

Napisane przez

Dla większości ludzi wystarczy to, co wiedzą o polityku z powszechnie dostępnych materiałów. Historyk woli sięgać do źródeł i dokumentów. One dają najbardziej uprawomocnioną tezę o interesującym ich człowieku.

 

Wiemy, kim był Ronald Reagan. Że 40. prezydent Stanów Zjednoczonych, że człowiek, który w wielkiej mierze przyczynił się do rozpadu Związku Sowieckiego i upadku komunizmu. Z grubsza znamy jego poglądy.
Ale oto dostaliśmy do ręki to, co bywa nazywane autentycznymi dokumentami. Są to dokumenty pochodzące z najbardziej autentycznego źródła. Czyli od samego Ronalda Reagana. Mianowicie zbiór jego najważniejszych przemówień. W tym to sławne, w którym padły słowa o Imperium Zła.
W przemówieniach tych przestrzegał on przed komunizmem i pochodnymi ideologiami. Ten antykomunizm nie był dla niego ideologią samą w sobie. Był pochodną umiłowania przezeń wolności i tradycji. A ponieważ komunizm zaprzecza tym wartościom i zwalcza je, przeto antykomunizm Reagana stał się u niego naturalną reakcją na opresyjny i antywolnościowy charakter komunizmu.
Książka pokazuje dokładnie, jak kształtowała się i jaka była ogólna wizja Ameryki u Reagana. I nie tylko Ameryki, gdyż ów prezydent USA był generalnie szermierzem wolności. Co najważniejsze ? skutecznym, za co jesteśmy mu wdzięczni. Był bowiem politykiem, który zło nazywał po imieniu, bez owijania słów w miękką bawełnę dyplomatycznych zwrotów. Podobnie równie klarownie wyjaśniał, co rozumie pod pojęciem dobra.
(?)


Marek Arpad Kowalski

Ronald Reagan, Moja wizja Ameryki, najważniejsze przemówienia 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wybór tekstów i redakcja: Paweł Toboła-Pertkiewicz i Marek Jan Chodakiewicz, Wyd. ARWIL, Warszawa 2004.
Wyświetlony 3885 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.