Niedawno po raz kolejny narosło oburzenie na wieść o tym, że autostradowa obwodnica Wrocławia ma być drogą płatną dla kierowców zamierzających nią wjechać do miasta bądź z niego wyjechać.
Zadłużenie Polski w przeliczeniu na każdego obywatela wynosi prawie 20 000 zł i regularnie wzrasta, a rządzący wspomagają, jak mogą, ten niebezpieczny trend. Zamiast obiecywanych obniżek podatków, mamy podwyżki, ale nie przeszkadza to Platformie Obywatelskiej, dumnej z tego, że na razie to tylko jeden procent. Gdy sprawa krzyża w dostateczny sposób nie absorbuje już mediów i opinii publicznej, pora na kolejny skandal ? zasłonę dymną nieudolnych rządów i zarazem demonstrację siły, oczywiście ?pro publico bono?.
Przed chwilą Senat uchwalił kolejną, bezsensowną ustawę.
Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Zanim jednak podejmiemy taką próbę, odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie warunki spełniać musi społeczeństwo obywatelskie.
Na pewno charakteryzować się musi dobrą organizacją i współpracą między jego członkami, samodzielnością, aktywnością, zdolnością do zrzeszania się i dążeniem do postawionych sobie celów bez zewnętrznej ingerencji władz.
Dlaczego warto zabiegać o takie społeczeństwo? Jakie zalety można w nim dostrzec?
Wychodząca od 2001 roku |