Agnieszka Zastawna

Agnieszka Zastawna

Szczególna rola armii w tureckim systemie politycznym wywodzi się z tradycji historycznej. Potęga Imperium Osmańskiego oparta była przede wszystkim na liczebności i karności wojska. Wielokrotnie siła ta obracała się przeciw rządzącym: przez sześć wieków istnienia Imperium podczas buntów wojskowych stracono pięciu sułtanów i 43 wielkich wezyrów. Kiedy w XIX w. Imperium zaczęło tracić swe wpływy, stając się "chorym człowiekiem Europy", szkoły wojskowe stały się jego najnowocześniejszymi instytucjami, wolnymi od przesądów i wpływów religijnych. Zaproszeni z Niemiec oficerowie i specjaliści oraz nowoczesny niemiecki sprzęt wojskowy to podwaliny nowej armii, która po przegranej wojnie w 1918 r. zdołała wywalczyć niepodległość przy ofiarnej pomocy całego narodu pod dowództwem generała Mustafy Kemala.
Pytanie to staje się aktualne szczególnie teraz, kiedy rządy w Polsce przejęła partia zapowiadająca budowę nowego, lepszego państwa, IV Rzeczypospolitej. Planowane są poważne reformy. Od tego, w jakim pójdą kierunku, będzie zależeć przyszłość nas wszystkich.

Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP - Adalet ve Kalkinma Partisi) jest fenomenem na tureckiej scenie politycznej. Powstała w sierpniu 2001 r., a jej przewodniczącym został Recep Tayyip Erdogan (ur. 1954), były mer Stambułu (1994-1998). Rok 2001 przebiegł w Turcji pod znakiem walki z kryzysem bankowym pod rządami Partii Demokratycznej Lewicy (DSP - Demokratik Sol Parti). Zniweczył on początkowe sukcesy premiera Bulenta Ecevita. Jego nieudolność w walce z kryzysem i pogarszający się stan zdrowia, od początku 2002 r. prowadziły bezpośrednio do wcześniejszych wyborów 3 listopada 2002 r.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.