Michał Pluta

Michał Pluta

W związku ze świętem żołnierzy wyklętych w prasie i internecie pojawiły się artykuły osób niezadowolonych z tego, że przynajmniej część Polaków obdarza czcią żołnierzy, którzy walczyli o niepodległą Polskę.

wtorek, 28 luty 2012 01:48

Doktorzy Mengele w akcji

Jak kiedyś pisałem, mimo że poszedłem zarejestrować się do Urzędu Pracy, to jednak obawiam się pójść do medyka. A to dlatego, żeby mi nie dosolili jakichś z księżyca wziętych kosztów, jakie to niby służba zdrowia ponosi z tego powodu, że ktoś udał się do medyka, a składki za niego nie opłacał ani on sam, ani pracodawca, ani urząd pracy.

piątek, 31 grudzień 2010 18:56

Inka czy Szymborska, czyli AK czy PZPR?

W telewizorze powiedzieli, a jedynie słuszne portale internetowe potwierdziły, że prezydent Bronisław Komorowski zamierza odznaczyć Orderem Orła Białego m.in. Wisławę Szymborską.

Poetka znana jest z tego, że za życia Józefa Stalina zaangażowała się w system komunistyczny tworzony w Polsce. Pisała wtedy wierszyki, takie jak wówczas wymagano. Po latach wymagano innych, dlatego napisała wiersz antylustracyjny o nienawiści, czy jakoś tak. Wiadomo, trzeba zawsze być na posterunku, bo z nagród nici i trzeba by było biedę klepać. Ale mniejsza z tym.

środa, 03 listopad 2010 11:32

Wokół Piotra Wysockiego

Nie ma większej zalety dla obywatela, jak kochać swoją Ojczyznę; cóż może być świętszym dla człowieka, jak szanować i wielbić tę wolność, którą od natury mamy nadaną. Nie masz na świecie istoty, która by nie czuła potrzeby być wolną. Naród, który przez zbieg okoliczności utracił na chwilę to święte prawo natury, nie myśli o uzyskaniu swych swobód, śmiało mogę powiedzieć, że nie godzien nazwiska i nigdy nie zajmie szlachetnej karty w historii ? powiedział czy też napisał Piotr Wysocki.

wtorek, 01 czerwiec 2010 15:24

Jeśli Putin to krowa

1 lutego, w propagandowym spektaklu Tomasza Lisa zatytułowanym "Co z tą Polską?" zaproszeni goście, zachęcani intensywnie przez redaktora prowadzącego program, mieli dyskutować nad jedynie słuszną tezą, mówiącą, że Jarosław Kaczyński podobny jest do Włodzimierza Putina. "Na głupie pytanie, głupia odpowiedź" - powiedział pod koniec programu redaktor Rafał Ziemkiewicz. I miał oczywiście rację. Nie o to jednak chodzi.

wtorek, 01 czerwiec 2010 14:44

"Oszołomy" miały rację

Praca jest popularnonaukowym wykładem o dziejach komunistów na ziemiach polskich i w Polsce. W przeciwieństwie do wielu publikacji poświęconych powojennej historii Polski, w których ograniczono się wyłącznie do opisu wydarzeń, autorzy omawianej książki nie unikali ocen wartościujących: na kartach pada szereg jednoznacznie negatywnych ocen systemu komunistycznego i komunistów.

niedziela, 30 maj 2010 11:22

Lustracja nie wystarczy

W mediach od pewnego czasu obecny jest temat agentury UB i SB w Polsce. Nowy impuls do dyskusji na ten temat dała ustawa lustracyjna. Oczywiście, ujawnienie nazwisk współpracowników bezpieki jest potrzebne. Jednak mam wrażenie, że zapomniano o innej dużej grupie osób: członkach partii komunistycznej.

niedziela, 30 maj 2010 11:05

Wobec procesu biskupa Kaczmarka

W Polsce pod rządami komunistów najbardziej nagłośnionym przez propagandę pokazowym procesem, podczas którego sądzona była osoba duchowna, była rozprawa, która w dniach 14-21 IX 1953 r. odbyła się w Warszawie przed Wojskowym Sądem Rejonowym. Na ławie oskarżonych zasiedli wówczas biskup kielecki Czesław Kaczmarek, trzej księża kurii kieleckiej: Jan Danielewicz, Józef Dąbrowski, Władysław Widłak oraz siostra zakonna Waleria Niklewska.

niedziela, 30 maj 2010 09:53

Ogłupić Włochów

Wirtualna Polska, 11 kwietnia br., zamieściła omówienie artykułu włoskiego dziennikarza Sandro Scabello pt. "Polska. Antykomunistyczne czystki". Opublikowany przez "Corriere della Sera" tekst dotyczy ustawy lustracyjnej w Polsce. Wydawałoby się, że sprawa jest oczywista: agenci kombinują, jak wymigać się od składania oświadczeń dotyczących współpracy z bezpieką i stąd zamieszanie wokół ustawy. Jednak włoski dziennikarz problem lustracji przedstawił zupełnie inaczej. Warto więc prześledzić jego tekst, choćby dlatego, że kreuje wyobrażenie o Polsce mieszkańców Italii.

piątek, 28 maj 2010 09:43

Bez dotacji, bez postępu

Nietrudno zgadnąć, które książki mają większy wpływ na wyobrażenia o przeszłości tzw. przeciętnego odbiorcy należącego do młodego pokolenia: wydawane w niewielkiej ilości prace naukowe czy powieści ukazujące się w tysiącach, jeśli nie dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Wobec tego warto sięgnąć do literatury, choćby po to, aby zobaczyć, jakie to czy inne dziełko przekazuje treści. Bibliotekarki poleciły mi książkę Andrzeja Pilipiuka Rzeźnik drzew ? zbiór dwunastu opowiadań. Niech więc będzie.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.