Wydrukuj tę stronę
sobota, 13 luty 2010 21:17

Amerykańska Mamuśka (XV): Do pracy, przedszkolacy!

Napisane przez
Dwóch młodych ludzi rozmawia przy świątecznym stole: -Masz pracę? - pyta starszy.
- Niestety, tylko sezonową. Mój ojciec ma firmę ogrodniczą, dorabiam u niego podczas wakacji. A ty?
- Mnie się akurat udało - w tym roku jestem pomocnikiem trenera drużyny koszykówki - odpowiada pierwszy młodzieniec.
- Ale masz fajnie - wzdycha na to drugi. Ma niecałe 12 lat.

Gdy przychodzą wakacje, amerykańskie sklepy, restauracje, stacje benzynowe i baseny zapełniają się młodymi ludźmi. Mają po kilkanaście lat i... pracują. Jako kelnerzy, sprzedawcy, instruktorzy. Przez trzy miesiące, dwa, jeden. Chrześcijańskie radio (tak ? istnieją w Utah też protestanci) w swojej audycji o finansach przekonuje: Dziecko powinno zacząć zarabiać pieniądze najpóźniej w wieku 12 lat. Już siedmiolatkowi można powierzyć proste prace, za które będzie wynagradzany. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, miasto organizuje kursy zawodowe dla przyszłych opiekunek (wymagany minimalny wiek: siedem lat), a Bank Syjonu (nie, nie żydowski, to my mieszkamy w mormońskiej Ziemi Obiecanej, a bank nazywa się Zion) prowadzi warsztaty na temat rozsądnego gospodarowania pieniędzmi (dla młodzieży gimnazjalnej).

 
O rozsądnym gospodarowaniu mówi też moja ulubiona radiostacja: zachęca do tego, by zarobione pieniądze dziecko dzieliło na trzy grupy: wydatki, oszczędności i ? uwaga ? dobroczynność. To zalecenie nie dotyczy, oczywiście, wyłącznie małolatów.
 
Radio cieszy się z kryzysu, twierdząc, że to wspaniała okazja do postu i pokuty. Straciłeś pracę? Być może nadszedł czas, by zastanowić się, co naprawdę chcesz w życiu robić. Być może Bóg uwolnił cię od nudnego, frustrującego zajęcia, despotycznego szefa, harówki po godzinach kosztem życia rodzinnego. Przypomnij sobie, co zawsze chciałeś robić, co było twoją pasją, załóż własny biznes. ? Zapomnieliśmy o swoich narodowych cnotach! ? grzmi pastor w kazaniu. ? Zamiast oszczędzać ? wydajemy, zamiast produkować ? zużywamy, zamiast łożyć na ubogich ? trwonimy na rozrywkę.
 
(?)
Wyświetlony 2365 razy
Zuzanna Waszkiewicz-Simon

Najnowsze od Zuzanna Waszkiewicz-Simon

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.