poniedziałek, 15 luty 2010 22:05

Ekonomiczny ład według Davida Friedmana

Napisał

Pierwsza wydana w Polsce książka libertarianina Davida Friedmana, syna wybitnego noblisty Miltona Firedmana, pod tytułem Ukryty ład. Ekonomia życia codziennego, to oryginalna analiza zjawisk, którymi jesteśmy otoczeni na co dzień. Ten amerykański prawnik i ekonomista, profesor Uniwersytetu Santa Clara w Kalifornii opisuje i bada codzienne wybory zwykłych ludzi oraz zjawiska rynkowe. Jak to jest, że gospodarka, bez interwencji państwa, potrafi tak dobrze sobie radzić? Dlaczego skutkiem wprowadzenia kontroli cen jest ich wzrost? Dlaczego korygowanie nieefektywności rynku przez państwo powoduje więcej złego niż dobrego? Co wspólnego z ekonomią ma małżeństwo? Na te pytania czytelnik znajdzie odpowiedź w książce.

 
Na początku autor pisze, co to jest ekonomia. Jego zdaniem to podejście do zrozumienia zachowania ludzkiego, które wychodzi z założenia, że ludzie mają cele i swoim działaniem próbują w najprostszy sposób te cele osiągnąć. Tak więc ekonomia oparta jest o racjonalność. David Friedman twierdzi, że kiedy dochodzi do jakiejkolwiek wymiany, to zawsze zyskują obie strony, ale zwykle w nierównym stopniu. Od umiejętności negocjacyjnych i pozycji stron wymiany zależy to, kto z nich odbierze większą część nadwyżki ? kupujący czy sprzedający.
 
Profesor Friedman zwrócił uwagę na ciekawą kwestię, twierdząc, wbrew różnej maści ekologom, że recykling papieru prowadzi do? zmniejszenia się ilości drzew. Tak stało się w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego? Otóż większość drewna wykorzystywanego do produkcji papieru pochodzi z drzew, które zostały posadzone w tym właśnie celu. Recykling powoduje spadek popytu na masę celulozową, a tym samym spadek cen tej masy. Niższe ceny powodują z kolei to, że nie opłaca się już sadzić nowych drzew. W efekcie liczba drzew maleje, tak samo jak maleje ilość bydła, kiedy ludzie przechodzą na wegetarianizm.
 
David Friedman stawia również inne, wydawałoby się, kontrowersyjne tezy. Choćby ta, że podczas epidemii głodu spekulacja może uratować wiele osób od śmierci głodowej. Inna teoria mówi, że szukając najkrótszej (czasowo) kolejki w hipermarkecie traci się czas, bo zwykle wszyscy ludzie to robią i dlatego wszystkie kolejki są mniej więcej równe. Podobnie jak podczas korka na autostradzie nie ma sensu co chwilę zmieniać pasa ruchu, bo większość kierowców to robi i skutek jest taki, że wszystkie pasy poruszają się w jednakowym tempie. Friedman pisze też o tym, jak w prosty sposób można odstraszyć złodzieja. To tylko przedsmak tego, o czym można przeczytać w Ukrytym ładzie. Czytelnik zostanie zaskoczony wieloma nieoczekiwanymi tezami i ich racjonalnymi wyjaśnieniami. Jest to lektura dla osób niebojących się teorii, które mogą odwrócić myślenie o świecie do góry nogami.
 
David D. Friedman, Ukryty ład. Ekonomia życia codziennego, Fijorr Publishing, Warszawa 2008.
 
Wyświetlony 3062 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.