piątek, 19 luty 2010 14:05

Dziewięćset lat później

Napisał
Jesienią tego roku minie 900 lat, odkąd król niemiecki Henryk V próbował zdobyć Wrocław, ponosząc tu szereg porażek ze strony Bolesława Krzywoustego, który stale nękał go wojną podjazdową. Jedna z tego rodzaju potyczek przeszła do tradycji pod nazwą Psiego Pola, które obecnie jest peryferyjną dzielnicą miasta. Z tej okazji wrocławianie wystąpili z projektami godnego uczczenia tej okrągłej rocznicy. Jakież jednak było ich zdziwienie, kiedy dowiedzieli się od niektórych historyków, publicystów i z gazet, że takiej bitwy nigdy nie było! Dlatego nie ma powodu, aby cokolwiek czcić! Gwoli prawdy trzeba dodać, że zdania w tej sprawie są podzielone. Ich przeciwnicy, co prawda nie nadają bitwie tej rangi Grunwaldu, niemniej stanowi ona dla nich jeden z elementów ogólnej porażki cesarza w jego wyprawie na Polskę.

 

Klub Muzyki i Literatury
 
We wtorek 10 marca br. z odczytem na ten temat wystąpił znany kiedyś działacz NSZZ ?Solidarność? dr Antoni Lenkiewicz, obecnie historyk, pisarz i wydawca ?Wrocławskiej Gazety Polskiej?. Spotkanie poprzedził koncert fortepianowy Natalii Lentas, utalentowanej studentki Akademii Muzycznej we Wrocławiu, która w porywającym stylu wykonała kilka utworów Szopena i Mozarta.
 
Polskie Gniazdo
 
Wrocławska Fundacja o tej nazwie postanowiła uczcić 900 rocznicę bitwy na Psim Polu postawieniem pomnika Bolesława Krzywoustego na Rynku tej wyodrębnionej dzielnicy miasta. Projekt pomnika i jego wizualizację wraz ze specyfiką elementów i wstępnym kosztorysem wykonał profesor rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu dr hab. Aleksander Marek Zyśko. Fundacja poczyniła już pierwsze kroki na drodze do realizacji swojej inicjatywy, uzyskując akceptację tego pomysłu przez Radę Osiedla. Pomnik ma mieć skromny charakter popiersia Bolesława Krzywoustego, wykonanego na wzór rzymskich cesarzy, ustawionego na wysokim prostokątnym cokole. U jego stóp zaprojektowano trzy rozrzucone bryły geometryczne pomiędzy, którymi na przeciwległych krańcach umieszczono dwie figury siedzącego i leżącego psa. Plastycznie i architektonicznie projekt ten dostosowany jest do zabudowy rynku na Psim Polu. Trzeba zaznaczyć, że niedaleko od tego miejsca znajduje się głaz upamiętniający 850 rocznicę tej bitwy.
 
(?)
Wyświetlony 3173 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.