środa, 05 maj 2010 20:56

Katyń i Smoleńsk z południowej półkuli

Napisane przez

Prasa w Australii publikowała wyważone komentarze na temat katastrofy w Smoleńsku, najczęściej przy tej okazji nawiązując rzeczowo do mordu na polskich oficerach 70 lat wcześniej.

 

To bardzo ważne, bo wiedza o tamtych wydarzeniach nie jest tu zbyt szeroka. Wprawdzie w ramach festiwalu filmowego w Melbourne pokazywany był Katyń, ale takie projekcje filmowe mają ograniczony zasięg. Telewizja pokazała w ostatnich dniach relacje z pogrzebów w Warszawie i Krakowie. Odbyły się msze żałobne za ofiary wypadku. Do katedry Św. Patryka w Melbourne przyszli pracownicy konsulatów reprezentujący wiele państw. Wypełniona była również Polakami, którzy przybyli zamieszkać w tym kraju w ciągu wielu dziesięcioleci, jak również ich potomkami. Wszyscy godnie reprezentowali naszą Ojczyznę. Mszę odprawił najwyższy rangą w hierarchii Kościoła katolickiego w Wiktorii, J.E. Denis Arcybiskup Hart, koncelebrowali polscy księża. Do jednego z czytań zgłosiła się Magda Szubański, córka polskiego pilota z lat II wojny światowej, popularna i uznana aktorka komediowa sceny australijskiej. Inna córka Polaków ślicznym operowym głosem zaśpiewała Ave Maria. Polskie organizacje, harcerstwo i kombatanci prezentowali się ze swoimi sztandarami. Cała uroczystość trwała niemal trzy godziny.

W Sydney główne uroczystości odbyły się w sobotę i również zgromadziły tłumy. Oczywiście nie przesłoniły one lokalnych wydarzeń politycznych, społecznych czy sportowych. Życie toczy się dalej, czemu pomaga ciepła, letnia pogoda w Melbourne.

(...)

Wyświetlony 1415 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.