środa, 05 maj 2010 21:54

Tragedia w Smoleńsku

Napisane przez

Tragedia w Smoleńsku ma wiele wymiarów ? ogólnoludzki, bo zginęła wielka liczba osób, polityczny ? bo na krótki czas sparaliżowała działania państwa, narodowy ? bo wywołała mnogą ilość na co dzień niespotykanych postaw, praktyczny ? bo pozbawia nas możliwości odbierania przekazów artykułowanych przez tych, którzy tragicznie zginęli, symboliczny ? bo potwierdziła się tragiczna metafizyka Katynia (acz porównywanie wydarzeń sprzed 70 lat z tymi, które nastąpiły teraz, uważam za niestosowne).

 

Pod wieloma względami katastrofa lotnicza w Smoleńsku jest wyjątkowa. Nigdy, nawet podczas wojny, nie zginęło tak wielu ludzi dla państwa ważnych. Śmierć prawie każdego z nich byłaby głośnym wydarzeniem, a tymczasem nastąpiła wręcz horrendalna kumulacja śmiertelnych żniw. Z jednej strony politycy ? ci, na których ludzie głosowali, z drugiej ? wybitni specjaliści, których umiejętności nie sprawdzał lud, ale inni wybitni specjaliści ? profesjonaliści w każdym calu ? dowódcy Wojska Polskiego, z trzeciej strony ? osoby niezwykle zasłużone, depozytariusze pewnego etosu, nieraz ? poprzez historyczną rolę, którą spełnili ? wręcz symboliczni (obok Anny Walentynowicz, bohaterki ?Solidarności? warto wspomnieć tu Ryszarda Kaczorowskiego; gdy temu ostatniemu proponowano posadę w ministerstwie odmówił, tłumacząc, że się na tym zupełnie nie zna ? w III RP postawa zupełnie niespotykana...).

Przez pewien czas dywagowałem ze znajomymi, czy mówienie o tej katastrofie w mediach, przeprowadzanie wywiadów ma sens, czy nie lepiej byłoby puścić muzykę i oddać się refleksji. Mówić bowiem można o nowym programie rządu; deliberowanie o tej skali tragedii ma średni sens.

Dylemat ten pozostał nierozstrzygnięty. Od początku pewny byłem natomiast, że zadawanie kilka godzin po żałobie pytań o termin wyborów czy przeprowadzanie geopolitycznych analiz jest niestosowne. Bo jak połączyć enuncjacje, z których wynikało, że to przede wszystkim tragedia w wymiarze ogólnoludzkim, z redukowaniem roli ofiar do mechanicznego zarządzania państwem?

(...)

Wyświetlony 2385 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.