środa, 05 maj 2010 22:12

Polska Obywatelska

Napisane przez

W wydanym w 1945 roku ?Folwarku zwierzęcym? George Orwell przedstawił historię walki zwierząt z ludźmi o swoje prawa. Po zwycięstwie, po krótkim okresie respektowania prawa równości wszystkich zwierząt, folwark staje się miejscem, w którym obowiązywać zaczyna prawo ustanowione przez świnie: wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze. Władza rządzi za pomocą groźnych psów, a folwark przemianowany zostaje na ?Folwark Dworski?. Położenie zwierząt powróciło do stanu sprzed buntu.

 

Orwell, na przykładzie świata zwierząt, przedstawił mechanizm odradzania się totalitaryzmu w świecie, przebiegający według scenariusza: rządy totalitarne, bunt społeczeństwa, krótki okres względnej wolności, okres manipulowania opinią publiczną i ograniczania wolności słowa, a na końcu powrót do rządów totalitaryzmu. 

W Polsce realizuje się obecnie jeden z ostatnich etapów orwellowskiego scenariusza ? manipulowanie opinią publiczną i ograniczanie wolności słowa. Pierwszym etapem była rozpoczęta w sierpniu 1980 roku walka społeczeństwa o swoje prawa, zakończona w 1989 r. ?wyprowadzeniem sztandaru PZPR? i wolnymi wyborami w październiku 1991 r. Po krótkim okresie wolności w latach 90., opinia publiczna ponownie jest manipulowana za pomocą usłużnych mediów, stronniczych komentatorów czy tzw. autorytetów.

Dzisiaj z opozycją rządzący nie dyskutują, ale próbują ją zniszczyć. Postawienie zarzutów prokuratorskich wobec byłego ministra sprawiedliwości czy szefa CBA, a także przesłuchania posłów opozycji przez rządzących w ramach tzw. komisji naciskowej, to praktyka z PRL ? wykorzystywanie organów państwa do niszczenia opozycji.

Ograniczana jest wolność słowa ? za niektóre publikacje (artykuły, książki, filmy) jeszcze nie wsadza się do więzienia, ale można stracić pracę, zostać skazanym na wysokie kary pieniężne, przekraczające możliwości finansowe autorów ?nieprawomyślnych? publikacji lub też otrzymać sądowy zakaz publikacji.

(...)

Wyświetlony 2474 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.