piątek, 28 maj 2010 09:10

Prawda i "prawdy"

Napisane przez

Trzecia Solidarność

Obalenie rządu Jana Olszewskiego pewna krakowska dama poezji, zresztą stalinistka-nobilistka, uznała za stosowne uczcić wierszem ?Nienawiść? ? ustalając w ten sposób kanon pojmowania prawdy historycznej. Przyjął się. Niegdysiejszy rzecznik prasowy L. Wałęsy kreśli esej zatytułowany ? jakżeby inaczej ? ?Nienawiść?, w którym dowodzi, że ubecką (choć właściwie powinno być esbecką) operację dyskredytacji bohatera narodowego kończą historycy IPN. Jak wiadomo od niedawna, są historycy i historycy IPN. Ci ostatni nie piszą inaczej, jak tylko z nienawiści do Wałęsy. Motywacja takiej działalności jest prosta ? ?nasza wypróbowana polska nienawiść, nasze polskie piekło?. Oczywiście ich książka nie może być niczym innym, jak tylko politycznym aktem oskarżenia, który ma zdeprecjonować osiągnięcia Polskiej Rzeczypospolitej Grubokreskowej.

 

Swego czasu grubokreskowi fundamentaliści przypisywali zwolennikom dekomunizacji zoologiczną nienawiść; teraz to samo gazetowi mądrale i miłośnicy praw człowieka wmawiają dążącym do poznania prawdy historycznej. Co więcej, to oni (ci ostatni właśnie) kształtują polskie czarne legendy, bo przecież ?w obrzucaniu obelgami tych, którzy nam się zasłużyli, nie mamy sobie równych?.

Dążenie do prawdy jest ?nagonką na bohaterów?, bo w końcu tak naprawdę to nie wiadomo, kto był, a kto nie był TW. Tym bardziej że papiery były fałszowane ? co jak wiadomo ? było ulubionym zajęciem bezpieki. Ciekawe, że uwikłani, załamani ? w ogóle ofiary systemu ? jakoś nie skarżą funkcjonariuszy o fałszowanie dokumentów. Tymczasem prawda niejedno ma imię. Bo jest przecież ?prawda historyczna?, zupełnie różna od ?prawdy ludzkich biografii? i nie mniej odmienna od ?prawdy nauki?. A tak w ogóle, to najgorsza jest prawda prawdziwa, bo trudno nią manipulować. Najlepiej, gdyby pozostawała w archiwach.

(...)

Wyświetlony 1473 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.