piątek, 28 maj 2010 19:02

Lato na antypodach

Napisane przez

Jak powinien wyglądać nowoczesny system podatkowy według Kena Henry?ego, każdy już może się dowiedzieć z opublikowanego na początku maja raportu. Zaleceń jest 138, ale o nich może kiedy indziej, jako że zaraz potem ogłoszony został plan budżetu na następny rok i plany wydatkowe na następne lata.

Jest budżet, jest przegląd podatków

Na początek gospodarka australijska 2009-2010 roku w liczbach (...).

Autorzy budżetu określili go jako no frills ? prosty, bez koronkowych kombinacji. Przyswoił on zaledwie kilka z sugestii raportu Henry?ego. Nie rozdaje populistycznie, choć wybory niedługo. Unika jakichkolwiek zdecydowanych posunięć reformatorskich, ale cięcia nie są nigdy popularne, a na wydatki nie ma miejsca w obecnej sytuacji na świecie.

Australia uniknęła jak dotąd recesji. Stopy procentowe banku centralnego spadły z 7,25% do 3%, a teraz podskoczyły już do 4,5% i tendencja ta się utrzyma. Rząd stymulował gospodarkę zastrzykami gotówki (czek $900-1500 dla każdego płatnika podatków, emeryta i rencisty), programy ocieplania domów, budowa (często niepotrzebnej) infrastruktury dla szkół ? tzw. Rewolucja Budowania Edukacji. Nadwyżka budżetowa ok. $20 miliardów, odziedziczona po poprzednim rządzie, przerodziła się w deficyt $47 miliardów. Wolnorynkowi ekonomiści sukcesów Australii nie upatrują w działaniach administracji, lecz w zasobności kraju w złoża węgla, złota, innych minerałów i gazu, jak również popycie na nie z Chin i innym krajów Azji. Sztucznie rozpędzoną gospodarkę przyhamowuje się teraz podwyższaniem stóp procentowych. Obecny rząd Partii Pracy porzucił walkę z globalnym ociepleniem, przerwał program ocieplania domów ? ale wyda pół miliarda na kontrolę prac już wykonanych i ich poprawę. Zaczął budowę ogólnoaustralijskiej sieci szybkiego Internetu (koszt całkowity nawet do 43 miliardów dolarów, zwrot inwestycyjny 6-7% po 14 latach). Wydatki na reformę finansowania służby zdrowia to ponad 7 miliardów dolarów. Obronność kosztować będzie prawie 26 miliardów. Obniżony będzie stopniowo i minimalnie podatek dochodowy od osób fizycznych i firm.

Żeby sfinansować nawet te skromne przedsięwzięcia, wprowadzony zostanie podatek od superzysków w przemyśle wydobywczym: 40%. Stopa oprocentowania tej gałęzi przemysłu wyniosłaby wtedy 57% i byłoby to najwyższe na świecie obciążenie.

Opozycja zarzeka się, że nie dopuści do takiego rozwiązania. W ciągu tygodnia od ogłoszenia budżetu przedstawi swoje stanowisko i propozycje.

(...)

Wyświetlony 1235 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.