piątek, 28 maj 2010 19:18

Przyszłość Unii Europejskiej

Napisał

Znany niemiecki ekonomista, specjalista od finansów publicznych prof. Stefan Homburg w wypowiedziach na łamach prasy ocenił, że przybierający coraz bardziej groteskowe wymiary (500 mld euro), tzw. pakiet ratunkowy dla strefy euro jedynie na krótko ustabilizuje sytuację.

 

W dłuższej perspektywie bank centralny utraci wiarygodność, a wspólna waluta wysoką reputację. Dlatego, jego zdaniem, euro nie ma przyszłości. Obecne działania przywódców państw strefy euro przyniosą nie tylko olbrzymie szkody materialne, ale także szkody natury politycznej. Unia Europejska powstała bowiem, przypomina prof. Homburg, aby zachować trwały pokój i przyjaźń pomiędzy narodami europejskimi, tymczasem potencjał konfliktów na naszym kontynencie rośnie. Z kolei prof. Franz Jaeger z uniwersytetu w St. Gallen w Szwajcarii w wywiadzie dla ?Frankfurter Allgemeine Zeitung? powiedział, że obecna polityka Unii Europejskiej świadczy o tym, iż jej przywódcy wypierają rzeczywistość ze świadomości. Ich polityka spowoduje, że strefa euro rozpadnie się na ?euro południowe? i ?euro północne?.

Peter Keller  na łamach szwajcarskiej ?Die Weltwoche? napisał, że kryzys wspólnej waluty to nie izolowane zjawisko, lecz symptom głębszego kryzysu całej konstrukcji UE. Euro jako projekt polityczny poniosło fiasko; to, co obserwujemy, to zabiegi podtrzymujące życie waluty znajdującej się w stanie śmierci klinicznej. Wraz z fiaskiem wspólnej waluty fiasko poniósł obecnie realizowany projekt jedności Europy. Bruksela nie ma pomysłów na nic, dosłownie na nic. Niemcy same zadłużone są na 1,7 biliona euro, a teraz jeszcze będą musiały się zapożyczyć, aby zapłacić za podtrzymanie euro. Keller prorokuje, że kiedy w Niemczech niezadowolenie z tego stanu rzeczy zacznie sobie szukać wyrazu politycznego, wówczas pojawi się anyunijna prawica, taka jak Szwajcarska Partia Ludowa Christiana Blochera.

Na rządzących Niemcami suchej nitki nie zostawia konserwatywno-narodowa opozycja pozaparlamentarna. Na przykład prezes Republikanów Rolf Schlierer wydał oświadczenie, w którym zarzucił kanclerz Merkel, że świętowała w Moskwie kapitulację Wehrmachtu z 1945 roku, zamiast zapobiec kapitulacji przed szaleństwem redystrybucji i zadłużania państwa. Według Schlierera tzw. pakiet ratunkowy niszczy podstawy traktatowe unii walutowej i czyni euro miękką, inflacyjną walutą, co oznacza wywłaszczenie przeciętnego Niemca na korzyść bankierów i międzynarodowych instytucji finansowych. Zniesiono faktycznie ?zakaz wykupu? zadłużonych państw i zniszczono niezależność Europejskiego Banku Centralnego. Tym samym upadły, zdaniem Schlierera, wszelkie gwarancje stabilności euro. W związku z tym nie istnieje już podstawa prawna do dalszego pozostawania Niemiec w unii walutowej.

Znawca polityki bezpieczeństwa i działań tajnych służb Udo Ulfkotte utrzymuje, że w swoich najnowszych raportach tajne służby wielu państw przewidują coraz silniejsze konflikty polityczne w Europie na tle spłaty długów. Pogłębiają się bowiem sprzeczności na linii Północ-Południe; pieniądze dla Grecji i dla innych bankrutujących państw nigdy nie zostaną zwrócone, przeciwnie ? będą potrzebne kolejne transfery. Poważne napięcia pojawią się także na linii Zachód-Wschód w chwili, kiedy przyjdzie spłacić wiele miliardów euro pożyczonych Europie Środkowo-Wschodniej przez wielkie banki niemieckie, austriackie i szwajcarskie. Istnieje poważne ryzyko, że rozkręci się spirala brutalnych nacisków i szantaży, której nikt nie będzie potrafił zatrzymać. Unia Europejska ? przewiduje Udo Ulfkotte ? zatrzęsie się w posadach, zacznie się poszukiwanie wrogów i kozłów ofiarnych, ruchy ludnościowe, a nawet konflikty zbrojne.

(...)

Wyświetlony 2471 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.