wtorek, 31 sierpień 2010 21:35

Wilno-Warszawa

Napisane przez

Publikacja przedstawia relacje polsko-litewskie u schyłku istnienia Związku Sowieckiego (1988-1991), prezentuje nieznane fakty współpracy opozycyjnych organizacji niepodległościowych z Litwy i z Polski. Szczególne miejsce w albumie zajmują tragiczne wydarzenia stycznia 1991 roku, kiedy to armia sowiecka przypuściła szturm na wieżę telewizyjną oraz siedzibę Litewskiego Radia i Telewizji w Wilnie. Zginęło wówczas 14 osób. Kilka stron poświęconych jest sytuacji na Łotwie, gdzie obywatele ? ochotnicy przygotowywali się na analogiczne szturmy armii sowieckiej w Rydze. W albumie znajdziemy parędziesiąt fotografii, które publikowane są po raz pierwszy. Relacje świadków tamtych dni tworzą harmonijną całość z archiwalnymi zdjęciami i skanami dokumentów.

Album ?Wilno-Warszawa. Wspólna droga do wolności? został przyjęty bardzo przychylnie tak w Polsce, jak i na Litwie. Tym bardziej że 15 lipca 2010 minęła 600. rocznica grunwaldzkiej bitwy, a w styczniu 2011 obchodzona będzie 20. rocznica tragicznych wydarzeń na Litwie. Dotychczas odbyły się dwie prezentacje publikacji ? w Krakowie (24 czerwca z udziałem ambasadora Republiki Litewskiej w Polsce, pana Edigijusa Mailunasa) i 29 czerwca w Wilnie, w obecności ambasadora RP na Litwie, pana Janusza Skolimowskiego. Album zostanie zaprezentowany w ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie oraz w Litewskim Sejmie.

Album ?Wilno ? Warszawa. Wspólna droga do wolności? jest debiutem wydawniczym autorów, którzy w przyszłości mają zamiar zająć się podobnymi tematami. Kolejnymi planowanymi publikacjami są albumy poświęcone Gruzji, Tatarom (Polska, Litwa, Białoruś, Krym, Kazań), deportacji ludności polskiej z sowieckiej Ukrainy do Kazachstanu (1936) oraz wspomnieniom inguskiego oficera Sozerko Malsagowa (od 1927 roku w Wojsku Polskim), któremu udało się uciec z sowieckiego łagru na Wyspach Sołowieckich.

Album historyczno-dokumentalny ?Wilno-Warszawa. Wspólna droga do wolności?. Wydawca ? Studio Frodo, współwydawca ? Autonomiczny Wydział Wschodni ?Solidarności Walczącej?. Autorzy ? Piotr Hlebowicz, Piotr Warisch. 120 stron, okładka twarda. Wydawnictwo dwujęzyczne (polski, litewski). Rok wydania ? 2010.

ISBN  978-83-930729-0-3

Cena wraz z kosztem wysyłki pocztowej na terytorium RP ? 35 zł. Przy zamówieniu jest możliwość otrzymania faktury (po przesłaniu danych dla faktury).

Album można zamówić poprzez stronę internetową Autonomicznego Wydziału Wschodniego ?Solidarności Walczącej? http://www.wydzialwschodnisw.pl.Wszelkie informacje na temat zakupu publikacji, jak i propozycji zorganizowania prezentacji, można uzyskać pod numerami telefonów: 33-876-46-13, 507 812 334, Piotr Hlebowicz.

Wyświetlony 1732 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.