środa, 29 wrzesień 2010 11:37

Nowe pomysły podatkowe

Napisał

Miesiąc temu pisałem o niedotrzymaniu obietnic wyborczych Platformy Obywatelskiej i premiera Donalda Tuska w zakresie podnoszenia podatków, między innymi VAT-u i akcyzy. Kolejne tygodnie pokazały, że na tym festiwal wzrostu podatków rządzącej koalicji bynajmniej się nie kończy.

 

Pojawiły się nowe pomysły, które są sprzeczne z obietnicami wyborczymi ?wolnorynkowców? z PO i Donalda Tuska, który zapewniał, że za jego rządów żadnych podwyżek podatków nie będzie. Podchwycono propozycję Prawa i Sprawiedliwości, by wprowadzić nowy podatek ? bankowy. Po cichu od 1 września wprowadzono akcyzę w wysokości 3,1 proc. na quady, meleksy i skutery śnieżne. Dodatkowo Ministerstwo Infrastruktury chciałoby wprowadzenia dla przewoźników kolejowych tzw. opłaty dworcowej, co kosztowałoby ich 134 mln zł rocznie. Ponadto jak podaje ?Dziennik Gazeta Prawna?, Grupa Robocza przy Klubie Senatorów PO opracowała plan wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia od ryzyka niesamodzielności, czyli opłaty od starości. Z kolei PSL proponuje, by w ramach ratowania państwowego systemu emerytalnego wprowadzić tzw. bykowe, czyli podatek, który płaciliby Polacy, zarówno osoby samotne, jak i pozostający w małżeństwie, którzy ukończyli 40 lat i nadal pozostają bezdzietni.

Oczywiście zarówno podatek bankowy, akcyza na skutery i quady, jak i opłaty dworcowe ostatecznie zapłacą klienci banków i kolei. To podrożeją kredyty, zmniejszy się oprocentowanie depozytów i wzrosną ceny quadów i biletów kolejowych, które już teraz nie należą do niskich. W polskich podróżnych uderzy też nowy podatek od podróży samolotami, które będą startować z niemieckich lotnisk. Od przelotów na krótkich trasach europejskich pobierane będzie 8 euro od pasażera, od przelotów na średnich dystansach ? 25 euro, a od lotów długodystansowych ? 45 euro. Z pewnością niemiecki rząd nie uzyska z tego tytułu szacunkowych wpływów w wysokości 1 mld euro rocznie. Podróżni po prostu przesiądą się do samolotów omijających niemieckie lotniska szerokim łukiem.

Politycy PiS zamiast planowanej przez rząd podwyżki VAT zaproponowali wprowadzenie podatku od banków, twierdząc fałszywie, że takie opodatkowanie rzekomo nie uderzy w społeczeństwo. Pomysł poparł Marek Sawicki, minister rolnictwa z PSL, a także prof. Marek Belka, prezes NBP, będący członkiem Komisji Trójstronnej, a znany z wprowadzenia szkodliwego podatku od dochodów kapitałowych. Zdaniem Beaty Szydło, wiceprezes PiS i wiceszefowej sejmowej komisji finansów publicznych, wprowadzając podatek od banków, budżet mógłby zyskać około 7 mld zł. Klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o podatku bankowym, którym miałyby zostać obciążone banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne i miałby on wynosić 0,39 proc. od aktywów instytucji finansowych. Pomysł PiS podchwyciła PO. Grzegorz Schetyna, marszałek Sejmu z PO, stwierdził, że podatek bankowy jest interesujący i że trzeba się nad nim bardzo poważnie zastanowić. Z kolei premier Donald Tusk, choć odżegnywał się od pomysłu PiS, to, jak poinformował ?Puls Biznesu?, przyznał, że rząd prawdopodobnie wprowadzi ustawę wzorowaną na rozwiązaniach brytyjskich, polegającą na nałożeniu ?bardzo ostrożnego? podatku, a już w połowie września Jacek Rostowski, minister finansów, powiedział, że jego resort pracuje nad tym podatkiem, tak aby został wprowadzony od stycznia 2011 r. Jak wyliczył w tygodniku ?Najwyższy CZAS!? Marek Łangalis, podatek bankowy w wysokości pomiędzy 0,3 proc. a 0,45 proc. może oznaczać, że klient banku za kredyt 300 tys. zł na zakup mieszkania wzięty na 30 lat będzie dodatkowo obciążony kwotą pomiędzy 13 a 21 tys. zł! Co ciekawe, we wprowadzeniu podatku bankowego może pomóc premierowi Tuskowi Bruksela. Komisja Europejska chce mianowicie, by państwa unijne porozumiały się w sprawie zasad wprowadzania nowego podatku bankowego, co, jak anonimowo stwierdził jeden z polityków PO, ułatwi polityczne jego uzasadnienie, powołując się na wzory unijne.

Tymczasem wszelkie sondaże pokazują, że Polacy mają dość podnoszenia opodatkowania. W ankiecie portalu Interia.pl aż 88 proc. internautów opowiedziało się przeciwko podnoszeniu VAT-u! W innym sondażu na tym samym portalu 58 proc. internautów opowiedziało się przeciwko wprowadzaniu podatku bankowego. Zaledwie 33 proc. było ?za?. Podobnie z sondażu firmy badawczej IQS wynika, że 57 proc. Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu podatku bankowego, a pomysł ten popiera tylko 25 proc. ankietowanych. W jeszcze jednej ankiecie na Interia.pl 72 proc. głosujących było przeciwko wprowadzaniu tzw. opłaty dworcowej, a tylko 22 proc. było ?za?.

(...)

Wyświetlony 1799 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.