Wydrukuj tę stronę
środa, 29 wrzesień 2010 14:53

Wrocław na sprzedaż?

Napisane przez

Zadłużenie Polski każdego dnia zwiększa się o około 300 mln zł. Niewielki wzrost Produktu Krajowego Brutto nie wystarcza nawet na spłatę odsetek od długu. Polska zadłuża się lawinowo, a niemałą w tym rolę odgrywają samorządy. W porównaniu z 2009 r. zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego wzrosło o prawie 40%. i pod koniec br. osiągnie blisko 50 mld zł.

 

Najbardziej zadłużony wśród największych miast w Polsce jest Wrocław. W budżecie miasta na 2010 r. zaplanowano wydatki w wysokości 3659 mld zł., przy dochodach 3282 mld zł (deficyt wynosi 377 mld). Na koniec bieżącego roku, według oficjalnych danych, wskaźnik zadłużenia (stosunek kwoty długu publicznego do wielkości dochodów) ma wzrosnąć do 58%.

Gdyby to oficjalne zadłużenie było prawdziwe, Zarząd Miasta zobowiązany byłby, zgodnie z ustawą o finansach publicznych z 30 czerwca 2005 r., przedstawić Radzie Miasta tylko program naprawczy dla zmniejszenia zadłużenia w przyszłym roku. Jest jednak gorzej, gdyż wskaźnik zadłużenia Wrocławia znacznie już przekroczył 60%. Władze miasta nie przyznają się jednak do tego zadłużenia, gdyż obowiązywałyby wtedy dodatkowe rygory: zakaz udzielania miastu nowych poruczeń i gwarancji przez jednostki sektora finansów publicznych oraz obowiązek opracowania budżetu na kolejny rok, w którym kwota wydatków nie mogłaby przekroczyć kwoty dochodów.

Władze Wrocławia, podobnie jak większość samorządów wzorujących się na praktykach obecnego rządu, omijają ustawowe limity, ukrywając swoje zadłużenie w powoływanych przez siebie spółkach miejskich, np. do budowy stadionu, rozbudowy sieci kanalizacyjnej, promocji rozwoju regionalnego itp. (m.in. ?Klub Śląsk?, ?Wrocław 2012?, ?Wrocław 2016?, Agencja Rozwoju i Aglomeracji Miejskiej). Jest to także okazja do zatrudniania znajomych czy osób polecanych z klucza politycznego. W niektórych spółkach co druga osoba to albo kierownik, albo dyrektor departamentu, ze średnią pensją 6 tys. zł plus premia. Płacą za to wrocławianie.

(...)

Wyświetlony 2548 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.