poniedziałek, 01 marzec 2010 01:21

Millennium

Napisane przez
Jak strasznym krajem jest obecnie Szwecja, doskonale pokazuje pierwszy tom bestsellerowej trylogii Millennium Stiega Larssona: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet.
 
Pomijając miernotę dramaturgiczną i toporny język książki, autor przekazuje nam mimo wszystko optymistyczną treść ? nie jest jeszcze w Polsce tak źle. Szwecja w wydaniu Larssona to kraj obrzydliwie i nieuleczalnie socjaldemokratyczny. Każdy osobnik o centymetr w prawo od komuny jest tu przedstawiany jako albo okropny zdrajca, albo półgłówek, a państwo opiekuńcze przedstawia się jako największe dobrodziejstwo. Autorowi co chwila musi się wymsknąć jakieś zdanie promujące wolne związki albo homoseksualizm. Sielankowe menage a trois jest w książce Larssona jednym z głównych wątków. Myślałem, że eurosocjalistyczna propaganda nie sięga swymi śliskimi mackami aż tak daleko ? do literatury kryminalnej. Okazuje się, że się myliłem.
 
Stieg Larsson, Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. tłum. Beata Walczak-Larsson. Wydawn. Jacek Santorski, 2008.
Wyświetlony 1208 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.