poniedziałek, 01 marzec 2010 16:23

Edukacja, biurokracja i kryzys

Napisane przez
Nowa skala szkolnych ocen od A do E ? na F
Tak zatytułowany artykuł ukazał się po zatwierdzeniu zasad interpretacji skali ocen obowiązującej w szkołach stanu Wiktoria. Najpierw ministerium edukacji na szczeblu federalnym (Partia Liberalna) zażądało, żeby oceny z przedmiotów były obowiązkowe i zagroziło wstrzymaniem pieniędzy dla opornych, a potem na szczeblu stanowym Partia Pracy dorzuciła swoje. Przez wiele lat standardowo ocena A oznaczała wynik od 90% w górę, w niektórych szkołach od 95% . Ocena C była przeznaczona dla średniaków. W wersji najnowszej C ma oznaczać, że student bardzo dobrze opanował przeznaczony dla niego w danym roku materiał. Np. uczeń klasy IX, żeby dostać B na koniec roku szkolnego, musi wykazać się opanowaniem wiedzy na poziomie połowy klasy X (?wyprzedza o 6 miesięcy?), natomiast na A wymagana jest wiedza typowo oczekiwana od dobrego ucznia kończącego klasę X (?wyprzedza o 12 miesięcy?).
 
Trudno dziwić się krytyce autora. Czy nauczyciel wybijającego się ucznia ma uczyć go materiału z wyższej klasy, czy zostawić to w gestii zainteresowanego? Co robić z tymi, którzy maja zaległości? Dlaczego miałby uczyć wiedzy z klasy VII, VIII, IX i X naraz? W dużych szkołach można by podzielić dzieci pod względem zaawansowania, tzw. streaming, ale to słowo zakazane w szkołach państwowych. A już w ogóle nie rozumiem, co uczeń z oceną A robi jeszcze w klasie IX, przecież logiczne byłoby przesunąć takiego na zajęcia klasy X.
 
Czyż nie lepiej takich fachowców od edukacji wysłać na emeryturę, a szkołom dać więcej swobody? Jak widać, biurokraci wszędzie na świecie potrafią wykazać się inwencją i uzasadniać tym swą niezbędność.
 
(...)
Wyświetlony 1256 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.