Wydrukuj tę stronę
środa, 31 marzec 2010 12:06

Wolność słowa w III RP

Napisane przez

Zbliża się 30. rocznica podpisania porozumień sierpniowych między władzami PRL i Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym. Wśród 21 postulatów porozumienia znalazł się zapis: Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji PRL wolność słowa, druku i publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

 

Rocznica wydarzeń z sierpnia 1980 r. jest dobrą okazją, by zastanowić się nad stanem wolności słowa w III RP.

Żądanie wolności słowa było 30 lat temu jednym z najważniejszych postulatów porozumienia z władzą komunistyczną. Świadczy o tym m.in. umieszczenie tego postulatu w punkcie 3, zaraz po żądaniu niezależnych i wolnych związków zawodowych oraz prawie do strajku większość postulatów dotyczyła spraw bytowych, m.in. podwyżki płac, wolnych sobót, zniesienia cen komercyjnych, obniżenia wieku emerytalnego, poprawienia zaopatrzenia rynku oraz zwiększenia ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach.

Nie jest tajemnicą, że w czasach PRL większość społeczeństwa nie tylko nie interesowała się takimi problemami, jak ?prawa człowieka?, ale też ich nie rozumiała (podobnie jest i dzisiaj). Większość nie wiedziała także o funkcjonowaniu cenzury i Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Dlatego należy docenić podpisanie się stoczniowców pod postulatem wolności słowa. Był to kolejny krok w dążeniu do złamania monopolu władców PRL na informacje przekazywane społeczeństwu.

 

(...)

Wyświetlony 2531 razy
Edward Leszczyński

Najnowsze od Edward Leszczyński

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.