Krzysztof Komenda

Krzysztof Komenda

środa, 26 czerwiec 2019 12:36

HARACZ DLA ŻYDÓW A REALPOLITIK

Wyobraźmy sobie, że w 1939 roku polski rząd, obawiając się, że militarny konflikt z III Rzeszą doprowadzi do klęski i zniszczenia państwa, rozpoczyna tajne pertraktacje dotyczące niemieckich roszczeń wobec Polski. Jaka mogłaby być reakcja patriotycznie nastawionych kręgów? Prawdopodobnie władze oskarżono by o zdradę polskich interesów i oddawanie kraju Niemcom. Jednocześnie domagano by się twardego oporu dokładnie w takiej wersji, jaką polski rząd faktycznie zaprezentował, buńczucznie ogłaszając, że nie odda ani guzika tuż przed tym, jak oddał cały kraj.

niedziela, 29 styczeń 2012 22:09

Nowa lewica ? stare metody

W sytuacjach kryzysowych, momentach osłabienia władzy państwowej, wojen i wewnętrznych konfliktów do głosu dochodzą lewicowi radykałowie. Bardzo często bywa, że wzmacniają swoją pozycję w państwie, a nawet przejmują w nim władzę. Udało się to komunistom Lenina w Rosji i narodowym socjalistom Hitlera w Niemczech, spory wpływ na życie społeczne mieli też lewicowi aktywiści końca lat 60. ubiegłego stulecia, a nawet terroryści z lat 70.

piątek, 28 styczeń 2011 20:30

Globalne urojenie

Jeśli fakty przeczą teorii, tym gorzej dla faktów ? powiadał niemiecki filozof, Hegel. Twierdzenie to można uznać za motto czasów współczesnych, w których ludźmi Zachodu rządzą poprzebierane w szaty naukowości ideologie. Po ?naukowych? teoriach walki ras i walki klas, których wdrażanie pochłonęło życie milionów ludzi, przyszedł czas na nieco mniej brutalne w skutkach teorie głoszące konieczność walki z klimatem, które kosztują nie miliony, ale miliardy dolarów.

wtorek, 31 sierpień 2010 23:45

Koniec Polski

Państwa nie upadają nagle. Zanim oficjalnie zostanie ogłoszona ich śmierć, widać wiele oznak niemożliwego do powstrzymania rozkładu. Jawna utrata suwerenności, klęska gospodarcza i polityczna są tylko skutkiem utraty kapitału duchowego i materialnego, u której podstaw leżą przede wszystkim złe rządy.

środa, 05 maj 2010 21:30

Krajobraz po katastrofie

Również na świecie w ciągu ostatniego wieku nie zdarzyło się, aby cywilizowany kraj w jednej chwili stracił głowę państwa, wszystkich dowódców wojsk, szefa banku narodowego i co najmniej kilku równie istotnych urzędników. Nawet II wojna światowa nie dostarcza takich przykładów, cóż dopiero mówić o późniejszych, lokalnych konfliktach czy zamachach. Fakt, że w tym wypadku wszystko dokonało się w czasach pokoju, bez widocznej interwencji sił zewnętrznych, czyni to zdarzenie jeszcze bardziej niewiarygodnym i niepokojącym.

poniedziałek, 01 marzec 2010 18:54

Płoń, Bruno, płoń!

Tak jak agenci specjalni mają swoją license to kill, tak też artystom przysługuje prawo do własnej wizji rzeczywistości, określane jako licentia poetica. Sprawia to, że świat przedstawiony w dziełach sztuki może zupełnie odbiegać od świata rzeczywistego, jeśli wymaga tego artystyczna wizja. Dzięki temu dzieła sztuki mogą wpływać na emocje, pobudzać do myślenia, trudno jednak oczekiwać od nich, aby zdawały relację z tego, jak się faktycznie rzeczy mają ? i dlatego też nikt rozsądny nie czerpie wiedzy o świecie z filmów, powieści czy poematów.
wtorek, 02 luty 2010 11:08

Okupacja trwa

Na początku roku media obiegła sensacyjna wiadomość dotycząca wynagrodzeń urzędników Unii Europejskiej. Część komentatorów wydawała się zaskoczona i nawet publicyści oraz politycy od lat pchający nas w objęcia UE wyrażali zaniepokojenie sytuacją, w której prezydent tego niewydolnego molocha zarabia więcej niż prezydent USA.

poniedziałek, 25 styczeń 2010 22:42

2010: Pigmeizacja Unii

Kiedy Neil Farage nazwał osoby powołane na eksponowane stanowiska w Unii Europejskiej ?politycznymi Pigmejami?, nie chodziło mu, oczywiście, ani o ich wzrost, ani o kolor skóry, ani o inne cechy anatomiczne. Co prawda, Herman van Rompuy i Catherine Ashton nie należą do indywiduów o powalającej powierzchowności, a postawieni obok siebie mogliby trafić bez trudu do jakiegoś Freakshow jako żywa ilustracja ubocznych skutków chowu wsobnego, jednak daleko im do małych, zwinnych Murzynków hasających beztrosko po lasach Afryki Środkowej.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.