piątek, 28 styczeń 2011 20:13

Wieczna zima

Napisał

Od blisko dwudziestu lat realizowany program walki z ?z globalnym ociepleniem klimatu? przynosi pierwsze rezultaty. Tegoroczna zima daje się we znaki w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. W wyniku tych wszystkich zabiegów prawdopodobnie dojdzie do stopniowej likwidacji lata na rzecz wiecznie trwającej zimy. Wszystkie zmierzające do tego działania prowadzone są pod przewrotnym hasłem ?ochrony klimatu?. Przed czym i przed kim ma być chroniony ten klimat, nie wiadomo.

 

Polska zamierza odegrać kluczową rolę w tym przedsięwzięciu, i to na skalę światową. Deklarację taką w pierwszych dniach tego roku złożył Andrzej Zakrzewski ? minister środowiska. Okazją do tego będzie tegoroczne polskie przewodnictwo w UE. Zanim to jednak nastąpi, przyjrzyjmy się wydarzeniom, z końca minionego roku. Podczas gdy zima skuła Polskę i Europę, w dalekim Meksyku obradowała w Cancun (25.11-10.12.2010) Międzynarodowa Konferencja Klimatyczna. Jej celem było ograniczenie ?globalnego ocieplenia klimatu?. Środkiem do tego miało być zawarcie międzynarodowego porozumienia w sprawie ograniczenia odprowadzania do atmosfery dwutlenku węgla.

Polska inicjatywa

Na forum tym polski przedstawiciel Janusz Zalewski, podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska, wystąpił z dramatycznym apelem wzywającym wszystkie narody świata do zgody w sprawie likwidacji źródeł dwutlenku węgla odprowadzanego do atmosfery. Swój apel skierował on przede wszystkim do wielkich mocarstw tego świata, produkujących ten gaz w wielkościach przekraczających wszelkie racjonalne normy. Apel spotkał się z gorącym i entuzjastycznym poparciem tzw. krajów trzeciego świata, które w sumie też produkują dwutlenek węgla bez żadnych ograniczeń. Trzeba wyjaśnić, że apel polskiego przedstawiciela kierowany był do obu stron. Oczywiście, strona silniejsza i bogatsza, czyli wielkie mocarstwa, miałyby według tego pomysłu ograniczyć u siebie wytwarzanie tego dwutlenku węgla i sfinansować wszelkie w tej materii zamierzenia w innych krajach. To ze wszech miar ?sprawiedliwe? podejście do zagadnienia stało się przedmiotem niekończących się dyskusji. Ponieważ przeznaczony na debatę czas dwóch tygodni szybko minął, postanowiono za rok znów powrócić do tego tematu, przy okazji kolejnej corocznej, dwutygodniowej konferencji międzynarodowej. Następne tego rodzaju spotkanie odbędzie się za rok w Republice Południowej Afryki.

Statystyka

Mimo trzaskających mrozów i obfitych opadów śniegu, CO2 powodować ma statystyczne, czyli średnie, obliczeniowe ocieplenie klimatu, które wcale nie musi objawiać się namacalnie we wszystkich punktach naszego globu. Ponieważ problematyka ta jest wielce skomplikowana, dopuszcza się tego rodzaju anomalie, jakie zachodzą w tym roku. Statystycznie jest coraz cieplej na naszym globie. Jest coraz więcej odpowiedzialnego podobno za ten stan rzeczy dwutlenku węgla. Nie przeszkadza to wcale, że tak jak w tym roku, w rzeczywistości jest znacznie zimniej. Podobna zima była blisko pół wieku temu, kiedy o fatalnej roli dwutlenku węgla nikt jeszcze nawet nie słyszał. W statystyce takie wydarzenia się eliminuje, jako ekstremalne, które nie pasują do średniej statystycznej. Gorzej będzie, kiedy ilość wydarzeń pasujących do teorii ?ocieplenia klimatu? będzie mniejsza od zdarzeń im przeciwnych. Nie należy się tym jednak przejmować, bo statystyków mamy doskonałych i potrafią oni wszystko to logicznie i sensownie wytłumaczyć. Zjawisko to jest w Polsce znane przynajmniej od zakończenia drugiej wojny światowej. Trafnie w formie fraszki ujął je satyryk Marian Załucki, pisząc: Jak wiecie stopa najszybciej podnosi się w gazecie.

(...)

Wyświetlony 3091 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.