niedziela, 01 maj 2011 16:23

Rozliczenie

Napisane przez

Foto-wróżby

W pochodzie 1-majowym aktorzy prześcigają się w celności rzutu kwiatami na trybunę honorową. Jak na razie, nikt z takich sielskich PRL-owskich widoczków nie wnioskuje, że wszyscy artyści popierają władzę ludową. Podobnie jak z wszędobylskiego hasła: naród z partią, partia z narodem ? nikomu nie przyszłoby do głowy wyobrażenie, że naród jest partyjny, a partia narodowa. W apogeum gierkowszczyzny partyjny organ ?Trybuna Ludu? chwalił się, że jego święto ściąga milion ludzi. Nawet wziąwszy pod uwagę wiarygodność dziennika, nikt nie posądziłby go o tylu czytelników, tłumy zaś zwabiała sprzedaż reglamentowanych towarów i możliwość wylosowania malucha. Niemniej nikt nie pokusiłby się o stwierdzenie, że wszystkich obywateli PRL-u można było kupować takimi jarmarkami.

Na starej fotografii uśmiechnięta dziewczyna. Nie sposób przypisać jej potępienia bp Czesława Kaczmarka za szpiegostwo na rzecz imperialistów amerykańskich czy stalinowskich panegiryków ? i uogólniać tego dokonania na całe pokolenie literackie, a tym bardziej sugerować, że lewactwo predestynuje do noblowskiej nagrody. Oto młodzieniec zdający do łódzkiej filmówki ? ufnie patrzący w swą PRL-owską karierę ? aż po komitet wyborczy B. Komorowskiego i ogłoszenie wojny polsko-polskiej. Od orderu Budowniczego Polski Ludowej do Orła Białego. I w tej sytuacji nikt nie odważyłby się domniemywać, że wszyscy reżyserzy filmowi musieli być przynajmniej kandydatami do PZPR i legitymować się członkostwem w PPR i ZMP.

Uporczywie kontrowersyjny publicysta holokaust-biznesu, którego z sobie tylko wiadomych powodów promuje wydawnictwo Znak, zobaczywszy fotografię w pewnej gazecie środowiskowej, aspirującej do monopolu opiniotwórczego, wywróżył sobie, że to jakieś hieny cmentarne. I odkrycie posłużyło mu do objęcia tym oskarżeniem całego społeczeństwa. Metoda niewątpliwie irracjonalna, choć znajduje zwolenników. Może któryś z nich wpatrzywszy się w fotografię uczniów liceum im. K. Gottwalda, gdzie kształciły się dzieci PZPR-owskich aparatczyków, dojdzie do wzruszającego przekonania, że wszyscy oni byli naznaczeni niezwykłym piętnem-posłaniem. Z moskiewskiego nadania mieli krzewić komunizm ? już to w aparacie represji, już to propagandy. Wnikliwy foto- -wróż oskarży ich także o totalniactwo, a wielu wypomni, że rodzice kupowali im mieszkania za złote zęby wybijane tzw. bandytom ? zaplutym karłom reakcji.

Miesiące pamięci

Nie ma muzeum chwały oręża polskiego, historii Polski, II wojny, Kresów, sztuki nowoczesnej. Jest okazały budynek Muzeum Historii Żydów Polskich, wzniesiony pospołu przez stołeczny magistrat i resort kultury (152 mln zł). Nie ma pieniędzy na urządzenie ekspozycji (100 mln zł), bo zawodzą zagraniczni sponsorzy. Oddala się możliwość ukazania prawdziwych dziejów polskiego żydostwa, podczas gdy trwa kampania pisania na nowo historii na użytek holokaust-biznesu.

Mijają kolejne rocznice powstania w getcie warszawskim, a wciąż niewiele mówi się o Żydowskim Związku Wojskowym, o jego relacjach z Polskim Państwem Podziemnym. Znalezione w ruinach getta pamiętniki Emanuela Ringelbluma przekazują więcej prawdy o narodzie wybranym w chwili ostatecznej, niż wypracowania amerykańskich neostalinowskich historyków, pełne antyklerykalizmu, polonofobii i totalniackich resentymentów. Jak na razie przesłaniają one przekazy archiwalne o zbrodniach policji żydowskiej i judenratów.

Wydawnictwo korzystające ze wsparcia podatników pozwala sobie ? przez swoje publikacje ? obrażać ich godność i poczucie wspólnoty, usiłuje zakłamywać przeszłość tejże, by rozmazywać ich tożsamość. Pozostaje jego tajemnicą, dlaczego nie publikuje pamiętników (choćby Chaima Arona Kaplana) czy tłumaczeń prac naukowych, obiektywnie przedstawiających relacje polsko-żydowskie podczas II wojny światowej.

(...)

Wyświetlony 1500 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.