środa, 31 sierpień 2011 13:12

Pan od historii. Warren H. Carroll 1932-2011

Napisane przez

17 lipca zmarł wybitny amerykański historyk Warren H. Carroll, autor znanych również w Polsce książek, wśród których poczesne miejsce zajmuje monumentalna, pięciotomowa Historia chrześcijaństwa, której, niestety, autor nie zdążył ukończyć.

Katolicy modlący się o odnowę katolickiego życia w Ameryce mieli w Carrollu prawdziwego bohatera, któremu powinni być wdzięczni ? powiedział po jego śmierci P.J. Reilly, prezes Towarzystw Kardynała Newmana w Fort Royal. Wypowiedź tę można uogólnić, gdyż Carroll, jako historyk o doskonałym wyczuciu stylu i umiejętności całościowego spojrzenia na dzieje, był bohaterem dla wszystkich katolików, a nawet wszystkich chrześcijan.

Zainteresowania literackie i naukowe Carroll odziedziczył po rodzicach, matce ? pisarce oraz ojcu ? wykładowcy akademickiemu. Magisterium oraz doktorat historii uzyskał na prestiżowym Columbia University. Następnie służył w armii Stanów Zjednoczonych, a w latach 1955-1961 pracował w Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), zajmując się przede wszystkim komunistyczną propagandą. W latach 1967-1970 był członkiem senatu stanu Kalifornia, a do roku 1972 współpracował z amerykańskim Kongresem.

W 1967 poślubił poznaną jeszcze w czasach pracy w Agencji Anne Westhoff. Pod jej wpływem rok później nawrócił się na katolicyzm i został ochrzczony. Postanowiłem wykonać wielkie dzieło dla Boga, któremu mogę podołać dzięki Jego pomocy ? i to jest właśnie to, do czego zostałem powołany ? powiedział później.

W 1973 roku Carroll dołączył do redakcji czasopisma ?Triumph?, założonego w 1966 roku przez L. Brenta Bozell Jr. i Fredericka Wilhelmsena, stawiającego przed sobą cel ożywienia życia religijnego w Stanach Zjednoczonych. W gazecie Carroll sprawował funkcję kierownika działu edukacyjnego, odpowiedzialnego za serie wykładów i dyskusji organizowanych w całych Stanach. Donald D?Elia, jeden z zaproszonych przez Carrolla prelegentów, założyciel pisma ?Faith and Reason?, tak wspomina tamte czasy: Byłem wówczas całkowicie osamotniony intelektualnie i nękany w mojej uczelni ze względu na moje przekonania. Fritz, Brent i Warren całkowicie to zmienili. Wprowadzili mnie do ortodoksji w najbardziej radykalnym rozumieniu Chestertona i w ten sposób rozpoczęła się wielka przygoda mego życia.

(...)

Wyświetlony 2573 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.