czwartek, 29 wrzesień 2011 01:35

Duch i materia

Napisane przez

W ciągu siedemnastu lat Republika Czeska ma stopniowo odejść od finansowania Kościołów i związków wyznaniowych przez państwo. Tak przynajmniej wynika z zawartego porozumienia.

 

Warto przypomnieć że po 1989 roku kraj ten jako jeden z nielicznych w naszej części Europy, przeprowadził reprywatyzację, w której zwrócono, o ile to było możliwe, majątki dawnym właścicielom. Nie przeprowadzono natomiast reprywatyzacji majątku kościelnego. Sprawa ta głównie dotyczy majątku Kościoła rzymskokatolickiego. Historycznie Kościół ten był właścicielem największej liczby dóbr na terytorium dzisiejsze Republiki Czeskiej. W związku z tym po 1948 roku komuniści zabrali im najwięcej. Po 1989 roku państwo wypłaca duchownym wszystkich wyznań skromne pensje. Na mocy tego porozumienia przez siedemnaście lat pensje te będą stopniowo ograniczane. Natomiast przez trzydzieści lat państwo zwróci kościołom pięćdziesiąt sześć procent zagrabionych nieruchomości w postaci pól, łąk i lasów, za pozostały majątek rząd przez te lata zapłaci pięćdziesiąt dziewięć miliardów koron rekompensaty. Porozumienie to jest wynikiem prac wspólnej komisji państwa i Kościołów, musi zatwierdzić go jeszcze rząd i parlament. Jak podkreślają komentatorzy, nic nie jest jeszcze przesądzone i na każdym z wyżej wymienionych etapów może dojść do zablokowania go. Znawca tej problematyki, redaktor Jarosław Śebek zwraca uwagę na inny aspekt tego porozumienia. Mianowicie przygotowanie Kościoła do dysponowania i administrowania olbrzymim majątkiem, który mu przypadnie, gdy porozumienie wejdzie w życie. Jego zdaniem dla Kościołów lepiej by było, żeby dostały rekompensatę w postaci gotówki. Z naszego, konserwatywno-liberalnego punktu widzenia wariant z oddaniem majątku jest lepszym rozwiązaniem, gdyż uczy odpowiedzialności przy gospodarowaniu nim. Pośrednio może też wpływać na większą niezależność od struktur państwa, a co za tym idzie swobodę w głoszeniu prawd wiary. Nie będzie obaw, że państwo cofnie jakieś dotacje, fundusze etc. Ma to jeszcze większe znaczenie w tak zlaicyzowanym społeczeństwie, jakim są Czesi. Faktem jest że wymaga to zmiany mentalności ludzi Kościoła i konieczność dostosowania się do nowych realiów.

(...)

Wyświetlony 1503 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.