niedziela, 29 styczeń 2012 19:22

Audyt Polski

Napisane przez

W ?czarny piątek? 13 stycznia amerykańska agencja ratingowa Standard&Poor?s podała ocenę sytuacji finansowej krajów strefy euro. Rating ten, nazywany też oceną wiarygodności kredytowej państwa, został obniżony o jeden poziom dla Francji, Austrii, Malty, Słowacji i Słowenii, a o dwa poziomy dla Portugalii, Włoch, Hiszpanii i Cypru. Agencja zaznaczyła jednocześnie, że w najbliższej przyszłości, poza Niemcami i Słowacją, można się spodziewać pogorszenia sytuacji finansowej pozostałych państw strefy euro. Czy doczekamy się rzetelnego audytu sytuacji w Polsce i kto go przeprowadzi?

Agencja S&P potwierdziła dominującą w Europie pozycję Niemiec, które jako jedyne utrzymały dotychczasową najwyższą ocenę AAA. Nasz zachodni sąsiad jest więc uważany za jedyny stabilny finansowo kraj w strefie euro. Hegemoniczna pozycja Niemiec w UE może w Polsce u niektórych budzić pewne obawy, szczególnie po doświadczeniach z II wojny światowej.

Silną pozycją naszego zachodniego sąsiada, z którym zresztą mamy w ostatnich latach największe obroty handlowe, nie powinniśmy się, być może, tak bardzo martwić, gdyby nie jednoczesna słabość naszego państwa ? niekompetencja i nieudolność ekipy rządzącej, a przede wszystkim skorumpowane elity państwa z ich hasłem ?Nie jest ważna Polska, liczy się tylko nasze dobro?.

Jednym z przykładów możliwości tych ?elit? jest ujawniona niedawno korupcja przy prywatyzacji warszawskiego dystrybutora energii STOEN. Jak krótko podsumował to jeden z publicystów: Inwestor giełdowy, doradca ministra skarbu, generał służb ochrony państwa, prezes rady nadzorczej, doradca wicepremiera, znany warszawski adwokat. Generał nawet mienił się być ojcem założycielem partii rządzącej ? Platformy Obywatelskiej. Tytuły i funkcje brzmią imponująco, budzą respekt, tworzą obraz statecznej elity państwa. Samo centrum władzy i pieniądza, wewnętrzny krąg. Pod pozorem lobbingu stworzyli szajkę wyłudzającą i dającą łapówki. Łapówki wpływały na konto stworzonych do tego celu firm ? konsulting, doradztwo, wspieranie inicjatyw gospodarczych, pomoc prawna i ekspercka.

Powyższy przykład, a także ostatnie cztery lata rządów Platformy Obywatelskiej pokazały, że obóz rządzący nie jest zdolny do wprowadzenia rzeczywistych reform w państwie. Mimo że rządzący wykazali się szkodliwą dla państwa nieudolnością, wyborcy po raz kolejny powierzyli PO rządy w Polsce. Wszelako już pierwsze miesiące rządów nowej kadencji Donalda Tuska pokazały ? a widać to wyraźnie przy wprowadzaniu np. ustawy zdrowotnej dotyczącej refundacji leków ? że efekty ich ?reform? przypominają bardziej sabotaż niż reformowanie państwa. Jak długo może tak trwać?

(...)

Wyświetlony 2564 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.