Wydrukuj tę stronę
wtorek, 28 luty 2012 01:32

Wrocławskie kalendarium

Napisane przez

Przedstawiam historię niektórych zdarzeń związanych z komputeryzacją Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Co prawda, opisane fakty dotyczą Wrocławia, ale są powszechne w wielu miastach Polski, gdyż taki jest u nas standard informatyzacji urzędów administracji publicznej.

 

O komputeryzacji w UM Wrocławia i o toczącym się procesie w tej sprawie, pisałem już wiele na łamach ?Opcji na prawo?. Ponieważ sprawa powoli zbliża się do finału ? taką mam w każdym razie nadzieję ? przedstawiam jej podsumowanie, uwzględniając niektóre zeznania świadków, wyjaśnienia biegłych oraz informacje z raportów Delegatury NIK i Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu. Kiedy w tekście piszę o ?tabeli?, odwołuję się do zamieszczonego obok wykazu niektórych wydatków UM zawartego w akcie oskarżenia.

Rok 2001

Luty ? Rada Nadzorcza wrocławskiej spółki BIPROGEO S.A. odwołuje ze stanowiska prezesa spółki T.S., późniejszego Pełnomocnika Prezydenta Wrocławia ds. Komputeryzacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, profesora Politechniki Wrocławskiej i kierownika Zakładu Budownictwa Wodnego i Geodezji na tej uczelni. Obszarem działania BIPROGEO są przede wszystkim Systemy Informacji Przestrzennej, tj. systemy informacyjne baz danych geograficznych (m.in. ewidencja gruntów i budynków, tworzenie map numerycznych). T.S. jest specjalistą w tej dziedzinie, prelegentem tej tematyki na Konferencjach Polskiego Towarzystwa Informatycznego; doradzał w MSWiA oraz był Pełnomocnikiem Prezydenta Lubina.

Marzec ? we Wrocławiu przy ul. Świebodzkiej, pod tym samym adresem i wspólnym numerem telefonu, mają swoją siedzibę spółki KAFIS i PROCONSULTING, o których mało kto słyszał, ale których prezesami byli koledzy T.S. Spółka KAFIS nie jest przygotowana do żadnych prac informatycznych, nie ma zamówień. Ma też problemy organizacyjne ? poza sekretarką i prezesem nie zatrudnia nikogo. W PROCONSULTING jest podobnie ? brak zamówień, finanse na minusie. Z funkcji prezesa zostaje zwolniony B., a jego miejsce zajmuje K., były współpracownik T.S. w BIPROGEO. W Zarządzie znalazła się też jego była sekretarka. Przy Świebodzkiej odbywały się podobno spotkania z udziałem T.S., jeszcze przed jego zatrudnieniem w UM. Rozmawiano o planach na przyszłość i możliwym wykonywaniu zadań dla Urzędu Miasta. O tym, że trwały takie ustalenia, świadczy m.in. zapis w Krajowym Rejestrze Sądowniczym w sprawozdaniu spółki za 2001 r. Nawiązano współpracę z Urzędem Miejskim we Wrocławiu, który rozpoczął przygotowania do kompleksowej modernizacji swoich stanów informatycznych. W związku z tym przewiduje się, że współpraca będzie kontynuowana w przyszłości. Pomocą obydwu spółkom świadczy mieszcząca się pod tym samym adresem spółka prawnicza pana G.

W tym okresie dochodzi do kilku zmian ? nowym prezesem KAFIS zostaje kolega T.S., a po nim, w 2002 r., obowiązki prezesa pełnić będzie pracownica Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Pod koniec miesiąca usamodzielnia się zależna od BIPROGEO spółka CATGEO ? przyszły wykonawca zleceń z UM.

Kwiecień ? 10 kwietnia Zarząd Miasta Wrocławia podejmuje uchwałę (Nr 417/01), w której czytamy m.in.: Koordynacja działań związanych z opracowaniem, wdrożeniem oraz kierowaniem procesu tworzenia i wdrażania Kompleksowego Programu Komputeryzacji Urzędu powierzona zostanie Pełnomocnikowi Prezydenta Miasta ds. Komputeryzacji Urzędu. W kolejnej tego samego dnia uchwale (Nr 418/01) Zarząd zarekomendował na to stanowisko byłego prezesa BIPROGEO. W posiedzeniu Zarządu wzięli udział prezydent miasta Bogdan Zdrojewski, wiceprezydent Andrzej Łoś, członkowie Zarządu Sławomir Piechota, Bogdan Aniszczyk i Wiesław Kilian.

Maj ? T.S. zostaje zatrudniony 2 maja w UM na podstawie umowy o pracę na czas do 31 grudnia 2001 r., na stanowisku Pełnomocnika Prezydenta ds. Komputeryzacji Urzędu Miejskiego (w artykule od tego miejsca będzie już występował jako ?Pełnomocnik Prezydenta?).

Sierpień ? wybory do Sejmu i Bogdan Zdrojewski jest już posłem RP. Nowym Prezydentem Wrocławia zostaje z końcem miesiąca Stanisław Huskowski. Skład Zarządu Miasta: wiceprezydent Andrzej Jaroch, członkowie: Grzegorz Oszast, Sławomir Piechota, Bogdan Aniszczyk i Wiesław Kilian.

Grudzień ? Zarząd Miasta zatwierdza budżet na 2002 r., w którym zapisuje 5 mln zł do wyłącznej dyspozycji Pełnomocnika Prezydenta dla inwestycji pod nazwą Budowa zintegrowanego systemu informatycznego (wykorzystał z tego ok. połowy). W tym budżecie Miejskiemu Ośrodkowi Informatyki przydziela się tylko 1,5 mln zł z przeznaczeniem na: konserwację sprzętu konieczną dla zapewnienia ciągłości pracy około tysiąca stanowisk komputerowych, zakup nowych komputerów, zakup nośników i papieru do drukarek, szkolenia, opracowanie oprogramowania na potrzeby Urzędu, zakup niektórych specjalistycznych aplikacji np. do obsługi prawnej. Starania MOI w Zarządzie o dodatkowe pieniądze, m.in. na zakup niektórych licencji na nowocześniejsze narzędzia informatyczne, okazały się bezskuteczne.

(...)

Wyświetlony 3213 razy
Edward Leszczyński

Najnowsze od Edward Leszczyński

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.