czwartek, 26 kwiecień 2012 00:17

Lewe płuco prawicy

Napisane przez

Solidarna Polska rozpoczęła tournee po całym kraju, kongres założycielski 24 marca br. to niejedyna forma promocji nowej partii, jej szefostwo szykuje się do odgrywania coraz większej roli w polityce, roli ?drugiego płuca prawicy?.

 

Niestety, ze względu na jawnie prezentowane poglądy o zabarwieniu lewicowym jej głównych liderów (Ziobro, Cymański, Kurski, Kempa), trudno kojarzyć Solidarną Polskę z prawicą. Podczas spotkań odsłaniają karty, nie kryjąc przywiązania do społeczno-gospodarczego socjalizmu. Solidarna Polska to po prostu Polska socjalna, pełna zasiłków, zapomóg, dopłat z rozbudowanym mechanizmem państwa opiekuńczego. Także wszyscy, którzy jak dotąd sympatyzowali z Prawem i Sprawiedliwością, i ze względu na swoje konserwatywno-liberalne poglądy odczuwali przez to wyrzuty sumienia, mogą teraz odetchnąć z ulgą ? lewicowa frakcja PiS wyniosła się i tworzy odrębne skrzydło, mylnie nazywane przez nich samych ?drugim płucem prawicy?.Nowa partia musi raczej szukać elektoratu o egalitarnych zapędach oraz umiarkowanie konserwatywnym światopoglądzie obyczajowym, na pewno takim przekonaniom przychylny może być typowy elektorat wiejski, chociaż ostatnimi czasy robi się on coraz bardziej zróżnicowany, więc absolutnie nie można go ujednolicać.

Solidarna Polska próbuje umywać ręce od decyzji, przy których podejmowaniu sama brała udział, tj. zatwierdzeniu Traktatu Lizbońskiego. Sprzeciw, jaki teraz głoszą działacze SP, nie był aż tak bardzo widoczny 1 kwietnia 2008 roku, kiedy to Polski Sejm przegłosował ustawę ratyfikującą Traktat Reformujący. Nowy klub parlamentarny odcina się również od najjaśniejszej strony rządów PiS-u, czyli polityki prof. Zyty Gilowskiej, której zawdzięczamy obniżenie składki rentowej. Była wicepremier i minister finansów wprowadzała program wolnorynkowy ? według Solidarnej Polski ? bardzo niekorzystny dla naszego kraju, który pogłębił tylko rozwarstwienia i różnice społeczne. Byli PiS-owcy mówią o zatraconym przez ich poprzednią partię haśle ?solidarna Polska?, według nich ? właśnie z powodu obecności w rządzie prof. Zyty Gilowskiej ? zamieniło się ono na hasło ?Polska liberalna? i chcąc nie chcąc stało się realizacją programu Platformy Obywatelskiej.

Reformy Victora Orbana na Węgrzech imponują im w kwestiach gospodarczych, bardzo kontrowersyjnych dla konserwatystów, czyli ściąganiu wysokich podatków od największych korporacji, banków i hipermarketów, w celu ratowania kryzysu finansów publicznych.

(?)

Wyświetlony 2655 razy

Najnowsze od Dominika Sibiga

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.