piątek, 06 lipiec 2012 23:52

Paweł Jasienica (1909-1970)

Napisane przez

Był ? obok Artura Śliwińskiego (1877-1953) oraz Stanisława Cata-Mackiewicza (1896-1966) ? jednym z naszych największych historyków-eseistów i popularyzatorów historii w XX wieku. Otarł się też, podobnie jak oni, o politykę polską, choć nie tak ?wielką?, bo premierem nie został, ani emigracyjnym, ani tym bardziej krajowym, nawet jednotygodniowym? Ale dzierżył przez dwa pokolenia ?rząd dusz? ludzi zainteresowanych w mniejszym lub wi?kszym stopniu naszymi narodowymi dziejami.ększym stopniu naszymi narodowymi dziejami.

Jego znakomita ?trylogia? Polska Piastów, Polska Jagiellonów oraz Rzeczpospolita Obojga Narodów, wychowała dosłownie dwa lub trzy pokolenia polskich inteligentów, z których wielu potem zostało ? jak choćby autor tych słów ? zawodowymi badaczami. Pamiętam, że książka Jasienicy była w ogóle pierwszą poważniejszą książką, która podsunęli mi, gdzieś może w 1977 lub 1978 roku moi rodzice.

Jasienica ukończył przed wojną magisterskie studia historyczne na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, acz ?zawodowym? historykiem akademickim nie został. Doktorat, na przykład, wcale go nie interesował, nie wspominając o habilitacji. Prywatnie był człowiekiem, jak to dzisiaj mówimy, ?wyluzowanym? , lubił nawet od czasu tęgo popić sobie wódki lub dobrego wina, czego się bynajmniej po latach nie wstydził? Jednak jego dorobek reporterski, eseistyczny, pisarski i publicystyczny spokojnie pozwalałby mu chyba na ?zrobienie? z czasem nawet profesury. Budziło to wielką i całkiem zresztą zrozumiałą zawiść w tzw. środowisku historyków akademickich (celowała tu notabene historyczka-mediewistka, prof. Ewa Maleczyńska z Wrocławia, która w kilku recenzjach wydawniczych zakwestionowała Jasienicy jego Polskę Piastów), którzy nie mieli takiej popularności osobistej i takiego miru czytelniczego. Na szczęście dla niego oraz licznych czytelników wydawcy albo nie uwzględniali owych krytycznych uwag Maleczyńskiej i innych profesorów, albo też Jasienica szukał sobie z powodzeniem innych wydawców.

(?)

Wyświetlony 4924 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.