sobota, 07 lipiec 2012 00:14

Generałowie Wojska Polskiego wśród śmiertelnych ofiar sowieckiego totalitaryzmu (cz. VIII)

Napisane przez

Marian Raganowicz (1892-1940)

Urodził się 12 sierpnia 1892 r. w Sieniawie k. Jarosławia jako syn Franciszka i Walerii z Kuczmierskich. W 1910 r. związał się z ruchem niepodległościowym i został członkiem ?Strzelca? we Lwowie. Od sierpnia 1914 r. walczył w Legionach Polskich, m.in. w bitwie pod Bohorodczanami. W 1915 r. dostał się do niewoli rosyjskiej, skąd uciekł po roku, powrócił do pułku i brał udział w walkach na terenie Ukrainy.

W styczniu 1919 r. rozpoczął służbę w łomżyńskim 33 p.p., walczył na froncie litewsko-białoruskim. W styczniu 1920 r. por. Raganowicz przybył z frontu do Łomży i w stopniu kapitana zorganizował i objął dowodzenie batalionu zapasowego pułku.

Wojska polskie były w odwrocie znad Dźwiny i Berezyny, a Łomży zagroziły wojska sowieckie. Batalion zapasowy Raganowicza wraz z grupami żołnierzy ze 101 ochotniczego p.p. zorganizował obronę przepraw na Narwi. Za bohaterską obronę Łomży, która trwała od 27 lipca do nocy z 2 na 3 sierpnia 1920 r., kpt. Raganowicz został odznaczony Orderem Wojskowym Virtuti Militari V klasy.

W r. 1922 ożenił się z Heleną Wandą Jakubowską. W następnych latach pełnił służbę w 33 p.p., przechodząc kolejne szczeble dowódcze, aż do dowodzenia pułkiem w latach 1932-38, już w randze pułkownika. Następnie był dowódcą piechoty dywizyjnej 18 Dywizji Piechoty.

W kampanii wrześniowej 1939 r. pełnił funkcję dowódcy piechoty dywizyjnej 41 Dywizji Piechoty. Próba przedostania się do Rumunii skończyła się uwięzieniem przez Sowietów i osadzeniem w Starobielsku. Marian Stanisław Raganowicz jest umieszczony na ?Liście katyńskiej?, opracowanej przez Adama Moszyńskiego, jako więzień obozu Starobielsk.

Jedna z hipotez jego śmierci mówi o zastrzeleniu przez strażnika podczas próby ucieczki, inna o straceniu w więzieniu na moskiewskich Butyrkach.

Wśród odznaczeń Mariana Raganowicza są: Order Virtuti Militari 5 kl., dwukrotnie Krzyż Walecznych, Polonia Restituta 5 klasy, Krzyż Niepodległości, Złoty Krzyż Zasługi, Medal za Wojnę 1918-1921, Medal Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości 1918-1928.

W r. 2004 1 łomżyński batalion remontowy przyjął imię patrona ? płk. Mariana Raganowicza. W r. 2007 Prezydent RP Lech Kaczyński mianował go pośmiertnie generałem brygady.

(?)

Wyświetlony 4947 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.