niedziela, 02 wrzesień 2012 12:15

Ścieżki i drogi

Napisał

Wieloletnie uprzedmiotowienie społeczeństwa spowodowało, iż nastąpił wyraźny i trwały rozkład norm regulujących codzienne zachowania. Polacy jako społeczeństwo ulegli demoralizacji w dziedzinie pracy, poczuciu odpowiedzialności i uczciwości, zostały także zbrutalizowane codzienne obyczaje ? pisze w Ścieżkach nadziei prof. Anna Pawełczyńska. Odznaczona przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski wybitna socjolog obchodziła w tym roku 90. urodziny.

Ścieżki nadziei to reedycja wydanej przed prawie dwudziestu publikacji Drogi do szczęścia. Co ciekawe, będąc spostrzegawczym, ostrym w swoich kategorycznych sądach naukowcem zaskakuje w niej niezwykle osobistymi rozważeniami o ?ludzkich? sprawach, takich jak miłość, przyjaźń, kłamstwo czy egoizm. W dalszej części swojej książki umieszcza je w szerszym obszarze zagadnień związanych ze społeczeństwem polskim i rewolucyjnymi, gwałtownymi zmianami, które zachodziły w nim na przestrzeni dwudziestego wieku. Autorka ukazuje, jak osobiste wybory, postawy i cele egzystencji każdego człowieka kształtują się w rodzinach, stanowiących elementy wielkiej maszynerii społeczeństw, narodów. Prof. Pawełczyńska wskazuje na wielką wartość tradycji, religii i patriotycznego wychowania w kształtowaniu nowych pokoleń, ukazuje zagrażające wolności człowieka i jego kierowaniu się ku dobru tendencje, wynikające zarówno z pozostałości po komunizmie, jak i degenerujących ludzką moralność wpływom zachodniej kontrkultury.

Struktury zła są zakorzenione w ludzkich słabościach. Z indywidualnych grzechów jest budowane zło społeczne. Skłonność do zła istnieje w każdym człowieku. Ale w zależności od siły dobrych skłonności jest on zdolny temu złu się przeciwstawić, jest zdolny walczyć o kształt swojej osobowości lub też poddaje się biernie egoizmowi, chciwości, zazdrości i żądzy władzy, a także pozwala, by się w nim rozrastały ? przekonuje autorka Ścieżek nadziei.

Anna Pawełczyńska, Ścieżki nadziei, Polihymnia 2012, 174 str.

Wyświetlony 4242 razy
Więcej w tej kategorii: « Wojna? ?Człowiek, zwierzę, bydlę? »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.