Wydrukuj tę stronę
niedziela, 02 wrzesień 2012 12:28

Rzecz zbyt poważna

Napisane przez

Człowiek potrzebuje dwóch lat, by nauczyć się mówić. I pięćdziesięciu, by nauczyć się milczeć (tak przekonywał swoich fanów Hemingway). Dorzućmy do tego trzecią prawdę: większości z nas życia nie starcza, by nauczyć się myśleć. I prawdę czwartą: są tacy, którzy bezmyślność większości starannie pielęgnują.

Zbiorowy gwałt na 15-latce, zobacz video ? taką treść publikuje na czołówce jednego z wiodących internetowych portali jakiś anonimowy redaktor-idiota, jego inicjatywa mówi zaś wszystko zarówno o stanie jego umysłu, jak wielu umysłów odbiorców wspomnianego wyżej przekazu. Takich, które wobec nieprzyzwoitości nie protestują. A nie protestują, bo nikt nie nauczył ich, że bunt nie tylko bywa czasami uzasadniony i celowy, ale staje się wręcz nieodzowny. Że w pewnych okolicznościach jedynie bunt może w człowieku ocalić człowieka.

Swoją drogą, kto miałby wychowywać ludzi do sztuki odbioru? W konieczny sposób generalizując, można zasadnie przyjąć, że w Polsce nauczyciele i wychowawcy z prawdziwego zdarzenia nigdy się nie urodzili, ponieważ ich rodziców zamordowali hitlerowcy i komuniści. Stąd współczesne pokolenie Polaków jest prawdopodobnie pierwszym, które w swej znakomitej większości decyduje o rezygnacji ze wspólnotowej podmiotowości, podczas gdy ich państwo z bólu aż skowyczy.  

(?)

 

 

 

 

 

Wyświetlony 5799 razy
Krzysztof Ligęza

Najnowsze od Krzysztof Ligęza

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.