wtorek, 15 styczeń 2013 00:36

Polskę ponownie uratować mogą jedynie Polacy

Napisał

Rafał Ziemkiewicz w ciągu wielu już lat swojej prywatnej wojny z michnikowszczyzną i Salonem III RP dał się poznać jako doskonały publicysta, obdarzony bystrością spostrzeżeń, erudycją i ponadprzeciętną umiejętnością wyciągania wniosków z pozoru tylko niełączących się ze sobą spraw. Jego kolejne artykuły i książki opisujące zarówno lewacką rewolucję podważającą fundamenty zachodniej cywilizacji, jak i nasze postkomunistyczne, postkolonialne podwórko, stanowiły dla wielu odpowiednik matrixowej pigułki prawdy, otwierającej oczy na rzeczywisty świat.

Niestety, jego najnowsza książka, Myśli nowoczesnego endeka nie wnosi zbyt wiele do prób opisania III RP i jej stanu na rok 2012. Jego uważni czytelnicy, do których się zaliczam, nie znajdą w tej opowieści o naszej Ojczyźnie właściwie niczego, co by już u RAZ-a wcześniej nie przeczytali. Kolejne strony są niczym żywcem wyrwane z jego codziennej publicystki, a autor wielokrotnie tłumaczy kwestie, które stanowią tajemnicę jedynie dla laików.

Odnoszę wrażenie, że Ziemkiewicz przez całą książkę nie może się zdecydować, do kogo ją w istocie adresuje. Zaczepny tytuł wydaje się być traktowany przez niego zarówno jako prowokacja, jak i haczyk na tych wszystkich, którzy gustują raczej w spuściźnie Piłsudskiego i choć uważają się za patriotów, to jednak z lekkim dystansem patrzą na postać Romana Dmowskiego i bliskich mu osobistości. Autor ma oczywiście rację, że endecji została doczepiona ?faszystowska morda? i z miejsca odrzuca się wszystkie jej pomysły na Polskę. Tym bardziej zdziwiony byłem, że właściwie jedynie ostatni, kilkunastostronicowy rozdział poświęcony jest Narodowej Demokracji i temu, w jaki sposób współcześni Polacy mogą czerpać z niej idee do walki o swoją Ojczyznę.

Ziemkiewicz na każdym kroku mówi o realizmie i przeciwstawia go nie tylko zaprzaństwu, ale też, jak on to określa, szalonej romantycznej postawie części patriotów. Długo oczekiwaną odpowiedzią na pytanie o to, ?co robić??, jest hasło ? pracować u podstaw, czyli np. poświęcać choćby cztery godziny tygodniowo dla wspólnoty. RAZ przewiduje, że może ono zostać uznane za niewystarczające przez tych, którzy nie mogą już dłużej patrzyć na gnicie naszego państwa i chcieliby zmian ?tu i teraz?.

Ziemkiewicz mówi swoim czytelnikom wprost ? jesteście łupieni, wykorzystuje się was każdego dnia, lumpen-elity śmieją się wam w twarz ? i co z tym zrobicie? Podaje przykłady, sięga po dane gospodarcze i socjologiczne, przywołuje historię ? to wszystko ma zachęcić nas do odrzucenia strachu przed smutną rzeczywistością. Dlatego nawołuje do trzeźwości umysłu, przypomina atmosferę panującą w Polsce po powstaniu styczniowym i udowadnia, że nawet w tak skrajnie niesprzyjających warunkach Polak potrafił wydostać się z najgłębszego dołka. Aby to jednak osiągnąć, musimy odrzucić nadzieję, że ?ktoś? nam pomoże, na rzecz pewności, że Polskę ponownie uratować mogą jedynie Polacy, czyli ci, którym na tym kraju naprawdę zależy. A to już poważne zadanie do wykonania dla każdego z nas.

Rafał A. Ziemkiewicz, Myśli nowoczesnego endeka, Fabryka Słów, 2012

Wyświetlony 2525 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.