wtorek, 15 styczeń 2013 00:38

Niepokorny poszukiwacz prawdy

Napisał

Bardzo często brakuje mi głosu dr. Marka Jana Chodakiewicza w sytuacjach, gdy najemnicy salonu po raz kolejny występują przeciwko polskości, konserwatywnym wartościom, moralności i prawdzie historycznej. Co z tego, że ma on w ?Tygodniku Solidarność? stały felieton, że od czasu do czasu jego artykuły bądź wywiady pojawiają się w mediach prawicowych. Mają one, niestety, często mały zasięg, co powoduje, że w żaden sposób głos tego wybitnego historyka nie dociera jako przeciwwaga w jakże często pozorowanych debatach, gdzie wszyscy lub absolutna większość ich uczestników mają takie same poglądy.

Chodakiewicz jest ?nienowoczesny?, gdyż stara się docierać do prawdy, a nie wykorzystywać historię do walenia nią po głowie swoich przeciwników. Jego prace cechuje chęć dotarcia do prawdy, odkrycia białych kart historii, co wywołuje przerażenie i wściekłość Salonu, które w akcie zemsty zamykają mu drzwi do mainstreamowych mediów.

Jego najnowsza książka Między Wisłą a Potomakiem to zbiór licznych, bardzo różnych tematycznie artykułów, w których autor wypowiada się w sposób spójny, spokojny, dąży do zrozumienia argumentów ?przeciwnika? i źródeł jego sposobu myślenia. Przy tej okazji warto wspomnieć, że dr Chodakiewicz jest specjalistą od spraw polsko-żydowskich, będących zarówno w Stanach Zjednoczonych, w których na stałe mieszka, jak i w Polsce, tematem otoczonym spiralą kłamstw, półprawd i politycznej poprawności. Dla niego jednak przeszkody te, zamiast niemożliwej do sforsowania bariery, stanowią wyzwanie.

Odkrywanie prawdy jest równoznaczne z osłabianiem ?pedagogiki wstydu?, którą doświadczają od wielu dziesięcioleci rodacy. Spotyka się to jednak z zacietrzewionymi atakami liberalno- lewicowo-postkomunistycznych mediów w naszym kraju, które nie mogą sobie pozwolić na utratę monopolu na prawdę. Tak było choćby po przetłumaczeniu na polski jego pracy ?Po Zagładzie? i przeciwstawieniu się banialukom prezentowanym przez Jana Tomasza Grossa. W ?Między Wisłą a Potomakiem? znajdziemy też artykuły poświęcone zarówno rzeczywistości III RP, Rosji i Europie Środkowo-Wschodniej, konfliktom w rejonie Bliskiego Wschodu i Azji, ale także wojnie domowej w Hiszpanii i próbie opowiedzenia o współczesnych Amerykanach. Ostatni dział poświęcony jest zaś służbom specjalnym, zarówno amerykańskim, jak i sowieckim-rosyjskim, a także polskim. Chodakiewicz szuka prawdy i zachęca do tego innych.

Marek Jan Chodakiewicz, Między Wisłą a Potomakiem, Oficyna Literacka Patria, 2012

Wyświetlony 3546 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.