Wydrukuj tę stronę
wtorek, 15 styczeń 2013 00:38

Niepokorny poszukiwacz prawdy

Napisał

Bardzo często brakuje mi głosu dr. Marka Jana Chodakiewicza w sytuacjach, gdy najemnicy salonu po raz kolejny występują przeciwko polskości, konserwatywnym wartościom, moralności i prawdzie historycznej. Co z tego, że ma on w ?Tygodniku Solidarność? stały felieton, że od czasu do czasu jego artykuły bądź wywiady pojawiają się w mediach prawicowych. Mają one, niestety, często mały zasięg, co powoduje, że w żaden sposób głos tego wybitnego historyka nie dociera jako przeciwwaga w jakże często pozorowanych debatach, gdzie wszyscy lub absolutna większość ich uczestników mają takie same poglądy.

Chodakiewicz jest ?nienowoczesny?, gdyż stara się docierać do prawdy, a nie wykorzystywać historię do walenia nią po głowie swoich przeciwników. Jego prace cechuje chęć dotarcia do prawdy, odkrycia białych kart historii, co wywołuje przerażenie i wściekłość Salonu, które w akcie zemsty zamykają mu drzwi do mainstreamowych mediów.

Jego najnowsza książka Między Wisłą a Potomakiem to zbiór licznych, bardzo różnych tematycznie artykułów, w których autor wypowiada się w sposób spójny, spokojny, dąży do zrozumienia argumentów ?przeciwnika? i źródeł jego sposobu myślenia. Przy tej okazji warto wspomnieć, że dr Chodakiewicz jest specjalistą od spraw polsko-żydowskich, będących zarówno w Stanach Zjednoczonych, w których na stałe mieszka, jak i w Polsce, tematem otoczonym spiralą kłamstw, półprawd i politycznej poprawności. Dla niego jednak przeszkody te, zamiast niemożliwej do sforsowania bariery, stanowią wyzwanie.

Odkrywanie prawdy jest równoznaczne z osłabianiem ?pedagogiki wstydu?, którą doświadczają od wielu dziesięcioleci rodacy. Spotyka się to jednak z zacietrzewionymi atakami liberalno- lewicowo-postkomunistycznych mediów w naszym kraju, które nie mogą sobie pozwolić na utratę monopolu na prawdę. Tak było choćby po przetłumaczeniu na polski jego pracy ?Po Zagładzie? i przeciwstawieniu się banialukom prezentowanym przez Jana Tomasza Grossa. W ?Między Wisłą a Potomakiem? znajdziemy też artykuły poświęcone zarówno rzeczywistości III RP, Rosji i Europie Środkowo-Wschodniej, konfliktom w rejonie Bliskiego Wschodu i Azji, ale także wojnie domowej w Hiszpanii i próbie opowiedzenia o współczesnych Amerykanach. Ostatni dział poświęcony jest zaś służbom specjalnym, zarówno amerykańskim, jak i sowieckim-rosyjskim, a także polskim. Chodakiewicz szuka prawdy i zachęca do tego innych.

Marek Jan Chodakiewicz, Między Wisłą a Potomakiem, Oficyna Literacka Patria, 2012

Wyświetlony 3514 razy
Aleksander Kłos

Najnowsze od Aleksander Kłos

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.