Patrick J. Buchanan

Patrick J. Buchanan

piątek, 12 kwiecień 2013 01:34

Śmierć chrześcijańskiego Zachodu

Każde państwo, każda kultura musi opierać się na zbiorze zasad moralnych. Fundamentem ich musi zaś być doktryna, którą nazywamy religią. Na przestrzeni dziejów śmierć religii zawsze oznaczała śmierć kultury i cywilizacji, która ją stworzyła. Kiedy chrześcijaństwo zatriumfowało w Imperium Rzymskim i pogańskich bogów zaczęto strącać z piedestałów, upadło również cesarstwo, a narodziły się i zaczęły rozkwitać państwa chrześcijańskie.

wtorek, 15 styczeń 2013 00:56

Zmierzch supermocarstwa

Na oczach obecnego pokolenia Amerykanów dokonuje się jeden z najbardziej spektakularnych w dziejach świata przypadków upadku wielkiego mocarstwa. W roku 2000 USA miały nadwyżkę budżetową. W 2009 r. miały już deficyt wynoszący 1,4 biliona dolarów ? 10% wartości gospodarki. W 2010 r. deficyt wyniósł niemal tyle samo, a w 2011 ma być jeszcze wyższy. Zadłużenie państwa sięga 100% wartości PKB, co może spowodować, że inwestorzy zaczną wyprzedawać dolary, a to z kolei doprowadzi do gigantycznej inflacji, jak niegdyś w Republice Weimarskiej. Państwo będące niegdyś największym kredytodawcą w dziejach, jest obecnie największym na świecie dłużnikiem.

środa, 17 marzec 2010 14:34

Kapiszony i szczucie na niedźwiedzia

Decyzja Michaiła Saakaszwilego o użyciu otwarcia Igrzysk Olimpijskich jako przykrywki dla gruzińskiego ataku na zbuntowaną prowincję Południową Osetię może rywalizować o pierwszeństwo w głupocie z decyzją Gamala Abel-Nassera, aby zamknąć Cieśninę Tirańską dla izraelskich statków. Błąd Nassera kosztował go utratę Synaju w Wojnie Sześciodniowej. Błąd Saakaszwilego prawdopodobnie oznacza utratę Południowej Osetii i Abchazji.

piątek, 12 luty 2010 00:23

Demokratyczna krucjata

Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, nie zaczynają nie wierzyć w nic, lecz wierzą w cokolwiek ? powiedział Chesterton. Od pokoleń wielu spośród zachodnich intelektualistów oraz członków kulturalnych elit odrzucało wiarę w Boga, Stworzyciela i Sędziego ludzkości. Podobnie jak Izraelici, którzy niecierpliwie oczekując u podnóża Góry Synaj na powrót Mojżesza zbudowali sobie złotego cielca, ludzie współcześni również tworzą sobie własnych fałszywych idoli.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.