wtorek, 28 styczeń 2014 10:39

Święte krowy

Napisane przez

Sądzicie, że zabijając ludzi, powstrzymacie kogoś od tego, żeby was nie ganił i nie łajał.

Obrona Sokratesa

Od pewnego czasu w Polsce istnieją święte krowy. Nie wolno ich (przynajmniej w przestrzeni publicznej) skrytykować, gdyż od razu czują się obrażone i idą do sądu. Kim są te święte krowy? Kogo dokładnie mam na myśli? Imiona? Nazwiska? O nie, nie podam. Nie jestem głupi. Święte krowy tylko na to czekają. Powiesz (lub napiszesz) coś o którejś z nich i będziesz miał proces. Powody mogą być różne, jedne są przewrażliwione na swoim punkcie, inne chcą wyłudzić pieniądze, jeszcze inne po prostu są wredne. Wszystkie jednak szukają ofiar i, paradoksalnie, za ofiary podają siebie same.

Co umożliwia ten dziwny stan rzeczy? Otóż z pozoru prosty, a w praktyce enigmatyczny art. 216. kodeksu karnego, który głosi:

§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie, lub w zamiarze, aby zniewaga do tej osoby dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego przekazu lub komunikowania się, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do roku.

§ 3. Jeśli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie pokrzywdzonego albo jeśli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Czerwonego krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

§ 5. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.

(...)

Wyświetlony 1681 razy
Więcej w tej kategorii: Normalny obłęd »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.