wtorek, 28 styczeń 2014 14:19

Od Redakcji

Napisane przez

Na czym polega istota totalitaryzmu? Wbrew pozorom nie na przemocy i brutalności. Przemoc zawsze towarzyszyła władzy, nie tylko totalitarnej. Istota totalitaryzmu, doskonale oddana w antyutopiach Orwella i Huxleya, polega jednak na czymś innym: władza totalitarna pragnie nie tylko podporządkować sobie ludzi fizycznie. Ona chce przede wszystkim złamać ich ducha ? zawładnąć ich świadomością, przerobić ją wedle swojego planu, doszczętnie zdeprawować, wykorzenić i w ten sposób uczynić absolutnie podległą.

 

Pod tym względem totalitaryzm ma w istocie diaboliczny charakter, tym bardziej, że zniewolenia zawsze próbuje dokonać pod szyldem emancypacji. W przypadku ideologii ?gender?, która stała się w ostatnich miesiącach przedmiotem medialnej burzy, jest podobnie: zatruty owoc sprzedaje się jako tabletkę wyzwolenia. Przy czym tabletkę tę próbuje się wciskać dzieciom, zgodnie ze starymi totalitarnymi wzorcami, w myśl których demoralizacja najmłodszych jest najlepszym sposobem uczynienia z nich niewolników, kiedy dorosną. Bo o nic innego przecież tu nie chodzi, jak tylko o wychowanie kolejnej mutacji nowego człowieka w stylu, w jakim próbowały to robić rewolucja francuska, komunizm, nazizm czy maoizm. Nowego człowieka całkowicie ?zewnątrzsterownego?, którego sięgający po władzę ideolodzy będą lepić wedle uznania, a przede wszystkim doić. Ten ostatni aspekt nie jest bez znaczenia. Po co te wszystkie ciotki (i ?cioty?) rewolucji tak usilnie domagają się wprowadzenia ?równościowego? wychowania od przedszkoli? Nie tylko po to, aby urobić innych na swoje podobieństwo, ale po to, aby znaleźć dla siebie i swoich pobratymców jakieś zajęcie ? nie potrafią bowiem robić nic innego, jak tylko być politrukami.

 

Tak jak największym sukcesem diabła było przekonanie ludzi, że go nie ma, tak też największym sukcesem totalitaryzmu jest ukrycie zniewolenia pod sztandarami emancypacji, tolerancji i równości. Wydaje się, że podstawowym warunkiem skutecznej obrony przed ideologami jest przyjęcie w punkcie wyjścia, że każdy, kto odwołuje się do tych haseł ? każdy bez wyjątku ? chce po prostu zawładnąć naszą duszą i ciałem. A przed tym każdy wolny człowiek może się bronić, nie przebierając w środkach.

Wyświetlony 7222 razy

Więcej w tej kategorii: « Patologie tematem zastępczym
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.