Wydrukuj tę stronę
sobota, 10 maj 2014 03:31

Litewska łamigłówka

Napisał

Jak z jednej strony rozwijać i umacniać sojusz pomiędzy Polską i Litwą, a z drugiej wymusić na niej uznanie obowiązujących w całej UE praw mniejszościowych dla zamieszkujących ją rodaków?

Warszawa widzi lub raczej powinna widzieć w Wilnie jednego z naszych najbliższych sojuszników, polska mniejszość zaś postrzega je jako zagrożenie dla jej tożsamości narodowej. Jest to jedna z podstawowych przyczyn dylematu polskiej polityki zagranicznej i naszej racji stanu: jak oddziaływać na historycznie bliskie nam państwo, by zrealizować oba cele: mieć z nim sojusznicze relacje i zagwarantować respektowanie praw dla rodaków. Praw, które Litwa zobowiązała się przestrzegać, zarówno podpisując stosowne dokumenty z Polską, jak i stając się członkiem UE. Praw, które są przez nią brutalnie łamane i których celem jest lituanizacja tej społeczności lub ?zachęcenie? jej do emigracji.

Sami sobie nie poradzą

Polacy na Litwie są przez Wilno dyskryminowani ze względu na tożsamość narodową, językową, uderza się w ich podstawy materialne, w edukację i rozwój kulturowy. Prześladowania mają coraz częściej charakter wysokich grzywien i rozwiązań prawnych polegających na zmianach w nauczaniu, ograniczeniach w posługiwaniu się językiem polskim i likwidacją polskich szkół. Kwestią stosunkowo rzadko poruszaną przez nasze media jest ciągnąca się od początku wolnej Litwy sprawa manipulacji przy zwrocie majątków zrabowanych przez komunistów i takim dzieleniu okręgów wyborczych, by Polacy mieli jak najmniejszą możliwość objęcia władzy samorządowej. Mamy z tym do czynienia, bez względu na to, jaka opcja polityczna jest w danym momencie u władzy. Obecnej sytuacji nie poprawia fakt, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) współrządzi krajem. To pokazuje, że dysponowanie reprezentacją parlamentarną, powoływanie się na konstytucję litewską, dokumenty międzypaństwowe i prawo międzynarodowe nie wystarczy, by obronić swoje prawa, które w innych krajach uznawane są za normę.

(...)

Wyświetlony 1558 razy
Aleksander Kłos

Najnowsze od Aleksander Kłos

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.