poniedziałek, 11 sierpień 2014 11:30

Coraz mniej chrześcijan w Izraelu

Napisał

Z ojcem Jerzym Krajem rozmawia Tomasz Cukiernik

Ślady Jezusa w Ziemi Świętej do dzisiaj są odczuwalne tylko dla tych osób, które przybywają tutaj choćby z nikłą, ale prawdziwą wiarą ? mówi ojciec Jerzy Kraj, franciszkaninem z Kustodii Ziemi Świętej, dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Informacyjnego w Jerozolimie.

W Izraelu żyje około 2 procent chrześcijan. Co to za ludzie? Ilu wśród nich jest Polaków?

Chrześcijan jest mniej niż 2 procent. Z powodu wzrostu ludności izraelskiej, jak również imigracji, głównie z Rosji, i wzrostu ludności muzułmańskiej, chrześcijan nie ma więcej niż 1,5 procenta. To przede wszystkim Arabowie. Parafie, które prowadzimy, w 95 procentach złożone są z ludności arabskiej, palestyńskiej. Mówię o ludności zarówno z terenu Izraela, jak i zamieszkałej w Autonomii Palestyńskiej. Są również chrześcijanie, którzy używają języka hebrajskiego i niewielka liczba ludzi, którzy nawrócili się z judaizmu albo są w rodzinach mieszanych i mówią językiem hebrajskim ? to kilkaset osób w Izraelu. Swoje wspólnoty mają w Jerozolimie, Jaffie, Beer Szewie, Hajfie. Trzecia grupa to obcokrajowcy mieszkający w Izraelu z powodów służbowych, jak pracownicy przedstawicielstw handlowych, wśród których również mamy Polaków. Lokalnych chrześcijan mówiących po polsku w Izraelu nie ma.

 

Czytałem o różnych odłamach chrześcijaństwa, małych grupach, które żyją w Izraelu. Czy mógłby ojciec powiedzieć coś więcej na ten temat?

Chrześcijanie w Ziemi Świętej są liczącą się wspólnotą mimo podziałów na różne Kościoły mające swoje hierarchie kierowane przez patriarchów lub biskupów. Największe Kościoły w Ziemi Świętej to: Kościół katolicki, Kościół prawosławny i Kościoły wschodnie, jak syryjski, koptyjski, ormiański. Są też Kościoły syryjskokatolicki, greckokatolicki, ormiańskokatolicki, melchicki, maronici. Jest tu obecny również Kościół protestancki, a jak wiadomo, wewnątrz tego Kościoła jest kilkanaście odłamów.

 

Czy chrześcijanie lub sami misjonarze, zakonnicy są w jakikolwiek sposób dyskryminowani w Izraelu przez Żydów lub Arabów? Jaki jest stosunek miejscowych do polskich księży i misjonarzy?

Trzeba wyraźnie powiedzieć, że Kościół katolicki nie jest w Izraelu dyskryminowany. Panuje tu wolność religijna, co jest zagwarantowane konstytucyjnie. Niedawno było spotkanie biskupów delegacji Konferencji Episkopatu Polski na czele z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, byliśmy na spotkaniu z rabinami i prezydentem Izraela i było wyraźnie powiedziane, że Izrael respektuje wszystkie religie. Tolerancja w Izraelu i na terenach Autonomii Palestyńskiej oznacza wzajemny respekt, jest oparta na pewnych zasadach współpracy w dziedzinie pokoju, dialogu. O pewnych incydentach nie można zapominać, ale agresje ze strony ekstremistycznych grup ? i ze strony Izraela, i ze strony Palestyny ? absolutnie nie mogą być głównym tematem związanym ze współżyciem religii i narodowości w Ziemi Świętej. Zdarzały się różne napisy agresywne wobec Kościoła czy chrześcijaństwa, ale to są takie elementy życia w tej mozaice narodowościowej i religijnej. Ja jestem przekonany, że nie możemy mówić o nietolerancji, braku respektu wobec innych religii ze strony Izraela.

(...)

Wyświetlony 4197 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.