Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 11 sierpień 2014 11:30

Coraz mniej chrześcijan w Izraelu

Napisał

Z ojcem Jerzym Krajem rozmawia Tomasz Cukiernik

Ślady Jezusa w Ziemi Świętej do dzisiaj są odczuwalne tylko dla tych osób, które przybywają tutaj choćby z nikłą, ale prawdziwą wiarą ? mówi ojciec Jerzy Kraj, franciszkaninem z Kustodii Ziemi Świętej, dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Informacyjnego w Jerozolimie.

W Izraelu żyje około 2 procent chrześcijan. Co to za ludzie? Ilu wśród nich jest Polaków?

Chrześcijan jest mniej niż 2 procent. Z powodu wzrostu ludności izraelskiej, jak również imigracji, głównie z Rosji, i wzrostu ludności muzułmańskiej, chrześcijan nie ma więcej niż 1,5 procenta. To przede wszystkim Arabowie. Parafie, które prowadzimy, w 95 procentach złożone są z ludności arabskiej, palestyńskiej. Mówię o ludności zarówno z terenu Izraela, jak i zamieszkałej w Autonomii Palestyńskiej. Są również chrześcijanie, którzy używają języka hebrajskiego i niewielka liczba ludzi, którzy nawrócili się z judaizmu albo są w rodzinach mieszanych i mówią językiem hebrajskim ? to kilkaset osób w Izraelu. Swoje wspólnoty mają w Jerozolimie, Jaffie, Beer Szewie, Hajfie. Trzecia grupa to obcokrajowcy mieszkający w Izraelu z powodów służbowych, jak pracownicy przedstawicielstw handlowych, wśród których również mamy Polaków. Lokalnych chrześcijan mówiących po polsku w Izraelu nie ma.

 

Czytałem o różnych odłamach chrześcijaństwa, małych grupach, które żyją w Izraelu. Czy mógłby ojciec powiedzieć coś więcej na ten temat?

Chrześcijanie w Ziemi Świętej są liczącą się wspólnotą mimo podziałów na różne Kościoły mające swoje hierarchie kierowane przez patriarchów lub biskupów. Największe Kościoły w Ziemi Świętej to: Kościół katolicki, Kościół prawosławny i Kościoły wschodnie, jak syryjski, koptyjski, ormiański. Są też Kościoły syryjskokatolicki, greckokatolicki, ormiańskokatolicki, melchicki, maronici. Jest tu obecny również Kościół protestancki, a jak wiadomo, wewnątrz tego Kościoła jest kilkanaście odłamów.

 

Czy chrześcijanie lub sami misjonarze, zakonnicy są w jakikolwiek sposób dyskryminowani w Izraelu przez Żydów lub Arabów? Jaki jest stosunek miejscowych do polskich księży i misjonarzy?

Trzeba wyraźnie powiedzieć, że Kościół katolicki nie jest w Izraelu dyskryminowany. Panuje tu wolność religijna, co jest zagwarantowane konstytucyjnie. Niedawno było spotkanie biskupów delegacji Konferencji Episkopatu Polski na czele z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, byliśmy na spotkaniu z rabinami i prezydentem Izraela i było wyraźnie powiedziane, że Izrael respektuje wszystkie religie. Tolerancja w Izraelu i na terenach Autonomii Palestyńskiej oznacza wzajemny respekt, jest oparta na pewnych zasadach współpracy w dziedzinie pokoju, dialogu. O pewnych incydentach nie można zapominać, ale agresje ze strony ekstremistycznych grup ? i ze strony Izraela, i ze strony Palestyny ? absolutnie nie mogą być głównym tematem związanym ze współżyciem religii i narodowości w Ziemi Świętej. Zdarzały się różne napisy agresywne wobec Kościoła czy chrześcijaństwa, ale to są takie elementy życia w tej mozaice narodowościowej i religijnej. Ja jestem przekonany, że nie możemy mówić o nietolerancji, braku respektu wobec innych religii ze strony Izraela.

(...)

Wyświetlony 4199 razy
Tomasz Cukiernik

Najnowsze od Tomasz Cukiernik

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.