wtorek, 03 luty 2015 00:00

Stąd bije źródło

Napisał

To dopiero pierwszy, premierowy tom monumentalnej historii Polski, a już by się chciało sięgnąć po kolejny, zobaczyć, w jaki sposób prof. Andrzej Nowak ? nie tylko wybitny historyk, ale powiedziałbym ? myśliciel, miłośnik polskości i dociekania prawdy ? wgłębił się w nasze dzieje.

Tegoroczna pozycja, o tytule ?Skąd nasz ród? rozpoczyna się od opisu początków polskiego państwa, tego ?dawno, dawno temu?, a ostatnie zdania poświęcone są rokowi 1202, gdy dochodzi do jego podziału, czyli upadku instytucji pryncypatu. Profesor nie pisze suchej, faktograficznej książki, przy której po kilku początkowych stronach zaczynamy zapominać, o czym przed chwilą czytaliśmy, i łapiemy się na tym, czy przypadkiem te ?początki? są nam koniecznie do szczęścia potrzebne. Krakowski historyk potrafi posługiwać się polszczyzną ? bogatą, dźwięczną, piękną ? każdy, kto zna jego publicystykę, wypowiedzi, nie mówiąc już o innych monografiach, musi zwrócić uwagę, że potrafi nią trafić do ludzi z różnych środowisk, wykształceniem, oczekiwaniami ? co oczywiście nie znaczy, że osoby te z nim się zgadzają. Jest on trudnym przeciwnikiem dla swoich polemistów, nie każdy odważa się stanąć z nim w szranki, w szczególności jeśli sprawa dotyczy współczesnych sporów na styku historia-polityka-kultura.

(...)

Wyświetlony 1062 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.