Wydrukuj tę stronę
wtorek, 03 luty 2015 00:00

Jak Viktor Orbán walczy o interesy narodowe

Napisał

Od 2020 roku Węgry pod rządami Viktora Orbána stały się wzorem walki o umocnienie niezależności gospodarczej w imię interesów narodowych. Dzięki poparciu zdecydowanej większości Węgrów w 2014 r. Orbán uzyskał kolejne zwycięstwo wyborcze, ułatwiające mu stawianie oporu przeciw próbom narzucania z Zachodu dławiącej rozwój polityki gospodarczej.

W Polsce ciągle za mało znamy, jakże wielostronne, dokonania reformatorskie rządu Orbána. Zbyt rzadko pokazywano, w jak wielkim stopniu dojście do władzy Orbána i dotychczasowe sukcesy jego rządu dokonały się dzięki jego niezwykle mocnej obronie patriotyzmu i przywracaniu godności narodowej Węgrom przez dziesięciolecia upokarzanym i zakompleksianym. Niestety, nie pokazano tego nawet w skądinąd bardzo interesującej biografii Viktora Orbána ?Napastnik? pióra Igora Janke. Za jej najpoważniejszy błąd uważam to, że autor nie ukazał, jak ogromną rolę w zwycięstwie Orbána odegrało jego ciągłe, uporczywe odwoływanie się do węgierskiego patriotyzmu, jego umacnianie i odradzanie godności i dumy narodowej. Z uwagi na ograniczenia objętościowe w tekście tym rezygnuję ze szczegółowego pokazania kolejnych etapów walki Orbána z postkomunistami i liberałami (1998, 2002, 2006, 2010 r.) oraz historii pierwszego rządu Orbána (1998- 2002). Bardzo wiele informacji na ten temat można znaleźć właśnie we wspomnianej książce. Ja natomiast koncentruję się tu na pokazaniu najważniejszych dokonań reformatorskich Orbána od 2010 r. W wydanej w 2012 r. książce zostały one bowiem pokazane w bardzo niewielkim stopniu i bardzo powierzchownie, nawet w odniesieniu do 2010 i 2011 roku.

Rozkradzione Węgry

W 1994 r. na Węgrzech po kilkuletnich rządach prawicowych doszło do przejęcia władzy przez rządy ?czerwono-różowej? koalicji z udziałem postkomunistów (WPS) i liberałów (SZDSZ). Ta ostatnia partia przypominała w dużej mierze naszą Unię Demokratyczną, a później Unię Wolności i wreszcie dzisiejszą Platformę Obywatelską. Była wszakże i jedna specyficzna różnica. Węgierska partia liberalna (SZDSZ) opierała się w dużej mierze na mieszkającej głównie w Budapeszcie licznej mniejszości żydowskiej (wg oficjalnych statystyk liczącej około 100 tysięcy osób), w przeważającej mierze wyrażającej poglądy lewicowe. Na dodatek na czele tej partii stały w niemałej mierze, podobnie jak w postkomunistycznej WPS, osoby z węgierskich ?czerwonych dynastii?, tj. dzieci różnych prominentów komunistycznych z czasów stalinowskich. Na dodatek tę dawną partię opozycyjną mocno cechowało zdecydowane nastawienie kosmopolityczne i antykatolickie. W 1994 r. doszło do zawarcia rządowej koalicji między postkomunistami i liberałami, w dużej mierze scementowanej przez tajne zabiegi ogromnie wpływowego wówczas na Węgrzech słynnego spekulanta z USA George?a Sorosa.

Koalicyjnemu małżeństwu między postkomunistami a liberałami szczególnie mocno sprzyjało negatywne nastawienie obu partii do lustracji. Zbyt wielu wpływowych członków obu partii, zwłaszcza w mediach, miało na sumieniu dawną współpracę z kádárowską bezpieką. Na zasadzie ?łapaj złodzieja? każdego, kto domagał się lustracji osób skompromitowanych współpracą z komunistyczną bezpieką, natychmiast oskarżano o ?faszyzm? lub ?antysemityzm?. (Por. tekst Márii Schmidt: Rola walki z ?antysemityzmem? w okresie przemian ustrojowych albo rozdział z historii ideologicznych bólów fantomowych, zamieszczony w znakomitej i, o ile wiem, całkowicie przemilczanej w Polsce książce Janusowe oblicze transformacji na Węgrzech 1990-1998, Warszawa 2001, ss. 302-345).

(?)

Wyświetlony 1040 razy
Jerzy Robert Nowak

Historyk, publicysta, doktor habilitowany nauk politycznych[1], specjalizujący się w problematyce węgierskiej, tłumacz książek Radomíra Malego.

Najnowsze od Jerzy Robert Nowak

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.