Wydrukuj tę stronę
sobota, 28 maj 2016 23:14

Fundamenty dobrej zmiany

Napisane przez

W polityce musimy odgadnąć, kto kim jest, a taką weryfikację możemy poczynić nie przez karteczki na czole, ale w myśl zasady „po owocach ich poznacie”.

Dramat życia moralnego

Dramat życia moralnego polega na tym, że zawsze musimy podejmować decyzje. Nawet wówczas, gdy tego zaniechamy, mówiąc, że nie będziemy decydować. Oznacza to, że już uczestniczymy w procesie decyzyjnym. Pewnie z tego powodu wszelkie odstąpienia dotyczące potencjalnej możliwości podjęcia działania, także podlegają ocenie moralnej i sprawdzeniu danej sytuacji czy było to etyczne, czy też nie. Przestrzenią, która podlega szczególnej weryfikacji pod kątem oceny moralnej podjętych bądź zaniechanych działań, jest przestrzeń polityki. Ze szczególną uwagą obserwujemy poczynania prezydenta, premiera, parlamentu, władz lokalnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w rozmowie, jak w Weselu Wyspiańskiego, zapytać „Co tam, panie, w polityce?” – i bez znaczenia jest czy ktoś, Czepiec czy Dziennikarz, ma odpowiednie kwalifikacje politologiczne, socjologiczne etc. W kręgach władzy zapadają decyzje, nierzadko wielkiej wagi, mające wpływ na życie wielu osób. Choć przeważnie większość sejmowa jest „zjawiskiem sezonowym”, to niezmiennie ten kto zdobędzie władzę, pragnie ją utrzymać jak najdłużej. Same motywacje chęci posiadania tej władzy mogą być bardzo różne – od szczerej chęci służenia drugiemu człowiekowi, patriotyczny obowiązek, przez chęć spełnienia własnych ambicji, osiągnięcia korzyści, wręcz po chęć dominacji nad innymi. Cała ta gra, zwana demokracją, choć jej reguły teoretycznie są proste: wygrywa, ten kto ma większość, nie jest wcale tak dziecinnie łatwa. Wszak nie jest to gra w „zgadnij, kim jestem”, gdzie przykleja się do czoła karteczki określające daną osobę. Politycy nie mają na etykietkach napisane „mąż stanu”, „państwowiec”, „uczciwy i godny zaufania” lub „złodziej”, „cynik” czy „płatny agent”. Niemniej jednak pewne korelacje demokracji ze wspomnianą grą możemy odnaleźć. W polityce też musimy odgadnąć, kto kim jest, a taką weryfikację możemy poczynić nie przez karteczki na czole, ale w myśl zasady „po owocach ich poznacie”. Dlatego też tak ważna jest ciągła obserwacja, jak kto głosował, jakimi zasadami dana osoba czy grupa się kieruje. W tej grze również pojawiają się jeszcze inne utrudnienia, pewnego rodzaju „szumy”. Przykładem może być redukcja wyborów, gdzie powinniśmy wskazać jak najlepszych przedstawicieli do sprawowania władzy, do formy plebiscytu popularności. Znamy wiele takich przykładów, gdzie posłami zostawali uczestnicy reality show, aktorzy, muzycy etc. Choć w parlamencie jest miejsce dla osób różnych profesji, to w wielu przypadkach jedynym argumentem wyboru i kwalifikacji był poziom rozpoznawalności publicznej. Lecz niedoskonałości systemu wyborczego to osobny temat.

Rząd czy nie rząd?

Różne są metody sięgania po władzę, jak również jej sprawowania i utrzymania. Mogą być to rządy z udziałem elementów public relations, zdominowane przez wskaźniki poparcia, sztuczki wizerunkowe, mocne osadzenie w mediach. Głównie polegają one na utrzymywaniu społeczeństwa w pewnego rodzaju „matrixie” wirtualnych kreacji. I taka metoda sprawowania władzy może się dość długo sprawdzać, jak pokazuje przykład ostatnich rządów Platformy Obywatelskiej. Choć sami przedstawiciele opcji rządzącej zdefiniowali stan polski jako „państwo istniejące teoretycznie”, to oficjalny przekaz opiewał propagandę sukcesu „zielonej wyspy”. Ryzyko takich metod rządzenia jest duże. Takie rządy, choć podsycane zabiegami medialnymi czy wręcz działaniem różnych służb, które z definicji winny służyć czemuś innemu, mogą wydłużać się w czasie. Jednak taki styl sprawowania władzy i tak nieuchronnie prowadzi do autodestrukcji. Skutkuje oderwaniem się od rzeczywistości i problemów zwykłych ludzi, a tego wyborcy nie są w stanie zaakceptować.

(...)

Wyświetlony 1184 razy
Jarosław Kniołek
Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.