sobota, 28 maj 2016 23:38

Miasto dostawców

Napisane przez

Prezentujemy fragment książki Big-Box Swindle: The True Cost of Mega-Retailers and the Fight for America’s Independent*, która ukaże się w czerwcu nakładem wydawnictwa Wektory w tłumaczeniu Karoliny Gawlik. Niewiele mówi się w Polsce o wyniszczającej strategii, stosowanej przez tzw. hiperdetalistów. Liczne przykłady negatywnych skutków ich działań na terenie Stanów Zjednoczonych, które przytacza autorka, wydają się tym bardziej alarmujące dla kraju nad Wisłą. W USA niszczycielskie sklepy wielkopowierzchniowe należą najczęściej do rodzimych właścicieli, w Polsce są one ramieniem kapitału zagranicznego.

Redakcja

Kilka korporacji handlowych stało się tak potężnych, że są w stanie nie tylko przekształcać lokalne systemy gospodarcze na całym świecie, ale i decydować, jakie produkty będzie produkowała światowa gospodarka, oraz w jaki sposób i przez kogo zostaną one wykonane. Niegdyś największymi graczami na rynku byli producenci, tacy jak US Steel 1) czy General Motors 2). Dzisiaj grubymi rybami są wielkie sieci handlowe. Kontrolując nawet jedną trzecią rynku danych produktów, mają niemal nieograniczoną możliwość dyktowania warunków i wymuszania, nawet na największych producentach podporządkowania się ich wymaganiom. By uświadomić sobie, jak wyglądają układy między nimi, wystarczy odwiedzić główną siedzibę któregokolwiek z największych detalistów – sieci Lowe’s w Mooresville w Karolinie Północnej lub Costco w Issaquah w stanie Waszyngton. Wokół każdej z tych korporacyjnych kwater głównych orbitują biura setek producentów i dostawców. Zatrudniają one tysiące pracowników, których jedynym zadaniem jest utrzymanie swoich firm w łaskach wielkich sieci. Nigdzie ta specyficzna równowaga sił nie jest równie widoczna jak w północno- zachodnim Arkansas. W odległości około ośmiu mil 3) od Rogers, czyli miejsca, w którym powstał pierwszy sklep Wal-Martu, po drugiej stronie autostrady I-540 znajduje się miasteczko Bentonville, zamieszkane przez dwadzieścia pięć tysięcy osób. Jako rodzinna miejscowość Sama Waltona, w której mieszkał on przez większość swego życia, Bentonville nadal mieści centralę Wal-Martu, wyglądającą niemal dokładnie tak jak jeden ze sklepów sieci: jest to po prostu niski, nijaki prostopadłościan, otoczony niezliczoną ilością miejsc parkingowych. Obok siedziby Wal-Martu swoje biura otworzyło ponad czterysta firm, chcących być w bezpośrednim zasięgu największego na świecie klienta. Wszystkie one tłoczą się wzdłuż drogi I-540 prowadzącej z Bentonville dalej na południe do Fayetteville, na terenie nazywanym Miastem Dostawców. Swoje biura mają tam przedstawiciele najbardziej znanych amerykańskich marek: General Electric 4), Krafta 5), Levi Straussa 6), Cloroxa 7), Dial 8,) Del Monte 9), General Mills 10) i Disneya.

Przypisy:

* Obecny roboczy, polskojęzyczny tytuł książki to: „Hiperszwindel, czyli prawdziwe koszty działalności wielkich detalistów i walka o niezależną przedsiębiorczość”

1) United States Steel Corporation: założona w 1901 roku amerykańska korporacja będąca jednym z największych na świcie producentów stali (wszystkie przypisy tłumacza).

2) General Motors: założony w 1908 roku amerykański koncern motoryzacyjny, produkujący samochody, silniki okrętowe, a także zapewniający usługi finansowe.

3) 8 mil = 13 kilometrów.

4) General Electric: założony w 1892 roku amerykański konglomerat koncentrujący swoją działalność na przemyśle związanym z prądem. Zakres jego działalności jest bardzo szeroki: od budowy elektrowni konwencjonalnych i atomowych oraz silników rakietowych dla NASA, po produkcję lodówek i odkurzaczy.

5) Kraft Foods: założony w 1923 roku amerykański koncern spożywczy, działający także na terenie Polski.

6) Levi Strauss: założona w 1853 roku amerykańska firma odzieżowa znana przede wszystkim z produkcji dżinsów.

7) Clorox: założona w 1913 roku amerykańska firma produkująca przede wszystkim środki czystości.

8) Dial: założona w 1888 roku amerykańska firma produkująca kosmetyki i chemię gospodarczą, w 2004 roku kupiona przez niemiecki koncern Henkel.

9) Del Monte Food: założona w 1886 roku amerykańska firma działająca w branży spożywczej.

10) General Mills: założona w 1866 roku firma będąca jednym z największych amerykańskich producentów żywności.

(...)

Wyświetlony 2636 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.