sobota, 20 sierpień 2016 12:54

?Chrzest Polski? ? Ivana i Iriny Malińskich

Napisał

Jest to największe dzieło w dorobku malarskiej rodziny – ojca i córki z Kudowy Zdroju. Monumentalnym i wielkowymiarowym obrazem olejnym pragnęli oni uczcić 1050. rocznicę chrztu Polski. Od strony wykonanego dzieła można zauważyć, że zamiar ten im się udał. Olejny obraz o wymiarach 1,45 x 3,40 m przedstawiający w otwartym plenerze Mieszka I, jego świtę oraz kapłanów na tle grodu, jakby przenosi widza w odległe czasy historyczne.

Z okazji tej rocznicy autorzy proponowali jego wystawienie wielu instytucjom kulturalnym i kościelnym w naszym kraju. Niestety, nikt nie okazał zainteresowania. Być może, że stało się to z tego powodu, że zarówno Ivan, jak i jego córka Irina 20 lat temu przybyli do naszego kraju z Ukrainy. Czują się oni Polakami i chcieli zamieszkać w swojej Ojczyźnie. Udało im się to w Kudowie Zdroju. Stąd w całej Kotlinie Kłodzkiej są oni znani ze swoich wystaw, prac i wernisaży często przedstawiających regionalne zabytki, pejzaże i akwarele.

Kudowa Zdrój – znane i cenione uzdrowisko – położone jest na południowych peryferiach naszego kraju. Być może, jest to jeden z powodów dla którego ich malarstwu trudno uzyskać krajowe uznanie czy choćby nawet zauważenie przez wojewódzkie i centralne instytucje kulturalne. Ich peryferyjny charakter okazał się też atutem. Przełożył się on na pozyskanie artystów dla lokalnych organizacji utrwalających polsko-czeskie zbliżenie.

(...)

Wyświetlony 1410 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.